Policisté na radnici zajišťovali důkazy do noci. Je v Liberci na dohled politická krize?

Včerejší největší protikorupční zátah, jaký od války liberecký magistrát pamatuje, probíhal včera do noci a spustil samozřejmě i vlnu politických reakcí. Opozice například zvažuje i vyvolání mimořádného zastupitelstva a bude požadovat reorganizaci politického vedení a městské rady.

Jak Náš Liberec jako první včera informoval, na liberecké radnici zasahovaly v úterý 9. dubna desítky policistů, kteří zde zajišťovaly důkazní materiál do pozdních večerních hodin. Odvezeno bylo značné množství důkazního materiálu, který má dokumentovat korupční prostředí, které na radnici údajně panovalo pod současnou koalicí STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů.

„Vedení města Liberce dnes kontaktovali zástupci Policie ČR, konkrétně složky NCOZ, s požadavkem na prohlídku některých kanceláří v několika objektech magistrátu. V souladu se zákony ČR jsme zástupcům Policie ČR poskytli maximální součinnost a umožnili jim také vstup do informačních systémů magistrátu. Nyní čekáme na oficiální vyjádření Policie ČR nebo státního zastupitelství,“ zní oficiální stanovisko města.

Vyjádřil se i samotný primátor města Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj): „Včera ráno mě jakožto primátora města kontaktovala Policie ČR, konkrétně složky NCOZ, se soudními příkazy k prohlídce vybraných zájmových kanceláří. Prohlídka probíhala ve 2 kancelářích na staré budově radnice a v kanceláři v Liebiegově vile na Jablonecké ulici. Ze soudních příkazů jsem se dočetl hned ráno, co je předmětem zájmu NCOZ a o jaké osoby se jedná. Současně jsem souhlasil s mlčenlivostí, aby nebyla narušena práce Policie ČR. Policii jme poskytli veškeré přístupy do informačních systémů, datových úložišť zájmových osob vč. emailových dat apod. Večer kolem 21.30 hod jsem opět z titulu primátora dostal protokolární seznam všech listin, dat atd. co zajistila a odnesla sebou Policie ČR k dalšímu zkoumání,“ uvedl primátor Zámečník.

Zadržen byl náměstek primátora pro sport a majetek Petr Židek z ODS, který je znám se svými vazbami na majitele zdejšího stavebního gigantu Syner. Majitel Syneru Petr Syrovátko je rovněž prošetřován policií, v jeho domě proběhla prohlídka.

V souvislosti s údajnou trestnou činností je rovněž prošetřován i vedoucí oddělení správy veřejného majetku Lukáš Hýbner. V souvislosti s touto skutečností byl na policii vypovídat i náměstek primátora, pod kterého Hýbner spadá, Jiří Šolc, nestraník za ANO. Nicméně Šolcovi policisté obvinění, podle jeho vlastních slov pro Náš Liberec, nesdělili.

Mezi prošetřovanými je i další kontroverzní podnikatel, a to Josef Nadrchal a jeho společnost Investing CZ, která v minulosti dostávala od města i od kraje řadu zakázek, a to ne zcela standardní cestou. Náš Liberec například informoval o tom, jak mu byla dána, na přímluvu samotného primátora Zámečníka, z ruky zadána zakázka za více jak milion korun na dozor přestavby Liebiegova, který se následně prodražil o mnohé desítky milionů.

Na největší korupční krizi reagovala i zdejší opozice. Ta přemýšlí i o svolání mimořádného zastupitelstva, kde chce situaci řešit. Podle informací našeho webu se ale s problémem počká až na zastupitelstvo řádné, které má stejně proběhnout za 14 dní.

„Pokud se ukáže, že obvinění směřují k politickému vedení města, přemýšlíme vyvolat mimořádné jednání zastupitelstva a budeme požadovat okamžitou rekonstrukci rady města. V tuto chvíli v Liberci probíhají stavební zakázky za stamiliony, měla by se rozběhnout i oprava bazénu za 750 mil. Kč. Je nezbytné, aby ve vedení města byli lidé, kterým se dá věřit, že ohlídají finanční zájmy města a jeho obyvatel,“ říká Jindřich Felcman, předseda opozičního zastupitelského klubu Liberec otevřený lidem, spolupředseda libereckých Zelených.

Subscribe
Upozornit na
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a