V Liberci bude vládnout koalice strachu

Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem to, co je zjevné. Spolu se zkorumpovaným náměstkem Židkem rozhodovali v radě města podle pokynů Syneru i oni.

Dle policejních zjištění ovlivňoval Petr Židek (ODS) na pokyn Petra Syrovátka, šéfa stavební společnosti Syner, posledních 6 let mnoho klíčových rozhodnutí ve vedení města. Především manipuloval postup ve věci opravy bazénu tak, aby byla zakázka co největší, o kterou se mohou ucházet jen největší stavební firmy.

Dále zajistil zcela bezprecedentní covidovou kompenzaci pro dceřinou společnost Syneru, SFM, spravující liberecký Sportpark. Dohodl pro město nevýhodnou směnu pozemků na Kunratické a Papíráku. Brzdil ve městě bytovou výstavbu, aby konkurenčně neohrozily projekt Syneru na Kunratické. A mnoho dalšího.

„Poslední dny jsem zástupcům Starostů, ANO a Pirátů intenzivně předkládal návrhy, jak obnovit důvěru lidí ve fungování radnice. Připomínal jsem jim, že i oni mají odpovědnost za chybná rozhodnutí města ovlivněná pokyny od Syneru. Zastupitelé za Liberec otevřený lidem byli přitom jediní, kteří tato rozhodnutí kritizovali. Jediná možnost, jak toto selhání koalice napravit, byla její rekonstrukce a doplnění právě o zástupce opozice. Bez jediného osobního jednání ale koaliční strany tyto návrhy smetly ze stolu,“ popisuje události posledních dnů Jindřich Felcman, předseda zastupitelského klubu Liberec otevřený lidem.

Starostové, ANO a Piráti tak dokázali vyřešit bezprecedentní korupční skandál za jediný víkend, bez potřeby detailně jednat s opozicí. Bez potřeby předložit jakékoliv konkrétní podklady, kterými by svoje vlastní působení v radě města obhájili.

„Toto jednání koaličních stran nelze hodnotit jinak než absolutní ztrátu sebereflexe a aroganci moci. Zmanipulovaná rozhodnutí stála nebo budou stát městskou kasu desítky, v případě bazénu spíše stovky milionů. Za aktuálním postupem koaličních stran tak jde cítit především strach. Strach, že bychom ve vedení města přišly na jejich další selhání,“ doplňuje Jindřich Felcman.

Tisková zpráva Zelených/Liberce otevřeného lidem

Subscribe
Upozornit na
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi