Město bude kraji platit další službu. Provoz centra pro zvířata v nouzi

Liberec bude Libereckému kraji doplácet další téměř 4 miliony za provoz Centra pro zvířata v nouzi Archa, která patří pod zoo, kterou před dvěma lety Liberec předal za kontroverzních podmínek kraji. Již nyní na provoz zoo Liberec doplácí kraji 25 milionů ročně.

Na dnešním zasedání mají liberečtí zastupitelé posvětit další výdaj z městské kasy, který ale zase uleví kase krajské. Liberec se zavazuje dotovat Libereckému kraji provoz Centra pro zvířata v nouzi Archa při Zoo Liberec, a to částkou 3,7 milionu.

Návrh předkládá náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek ze STAN/Starosty pro Liberecký kraj a za Zoo Liberec, která od roku 2022 patří Libereckému kraji, ji má podepsat David Nejedlo, politik a někdejší zastupitel za STAN/Starosty pro Liberecký kraj.

Náměstek Janďourek se odvolává ve svém materiálu na povinnost ze zákona „Pro informaci uvádíme, že postarat se o nalezené opuštěné zvíře na území obce má ze zákona obec (ustanovení § 1058 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v platném znění, kdy je nálezce povinen oznámit nález zvířete obci, na jejímž území k nálezu došlo, nelze-li z okolností poznat, komu má být vráceno, dále zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči, který stanovuje, že náklady na odchyt zvířete a dočasnou péči o ně je chovatel odchyceného zvířete povinen nahradit osobě, která tyto náklady vynaložila,“ uvádí se v předloženém materiálu.

Jenomže, jak informoval Náš Liberec, město kraji provoz zoo každoročně dotuje. Na základě článku II. odstavce 1. Memoranda o vzájemném financování a dotační podpoře příspěvkových organizací, uzavřeného dne 12. 5. 2021 mezi statutárním městem Liberec a Libereckým krajem, radní města souhlasili s poskytnutím dotací v celkové výši 25 000 000 Kč Zoo Liberec, příspěvkové organizaci, na realizaci projektu „Rozvoj areálu Zoo“.

Tuto částku platí město, kde jsou nejsilnější stranou STAN/Starostové pro Liberecký kraj kraji, kde jsou nejsilnější stranou STAN/Starostové pro Liberecký kraj, každý rok, tedy i letos. Nyní k ní přibyde další bez mála 4 miliony.

Když se před dvěma a půl lety převáděla Zoo Liberec i s Dětským koutkem a Libereckými sady na Liberecký kraj, argumentovalo se div ne katastrofální situací zoo, ohrožením chovu zvířat nebo tím, že by liberecké zoo mohla být odebrána licence evropských zoologických zahrad, což se ukázalo jako manipulace a nepravda.

Podobně se argumentovalo špatným stavem Lidových sadů, zejména střechy, byť poté kraj odsouhlasil rekonstrukci Lidových sadů za 280 milionů, která s rekonstrukcí střechy vůbec nepočítá. Část libereckých politiků se pak cítila takovým jednáním podvedena.

Není bez zajímavosti, že když město Liberec v letech 2014-2018 usilovalo o příspěvek kraje pro zoo ve výši 5-10 milionů ročně, a to pro její nad městský význam, hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) to rázně odmítal.

Z jeho iniciativy ale byla ještě před volbami v roce 2022 provedena kontroverzní směna, kdy se Liberec, kde již vládli Půtovi STAN/Starostové pro Liberecký kraj, vzdal zoo a botanické zahrady s jejím obrovským majetkem ve prospěch Libereckého kraje. Starostové v Liberci přitom takto zásadní směnu městského majetku neměli ani ve svém volebním programu.

Výměnou Liberec získal krajské domovy důchodců na Františkově a ve Vratislavicích nad Nisou, neboť o důchodce se má, podle vyjádření hejtmana, starat obec. Což ale neplatí v jeho domovském Hrádku nad Nisou, kde kraj zafinancoval nákladný projekt zdejšího domova pro seniory a zavázal se i k jeho provozu.

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový