Volby v Libereckém kraji vyhrálo ANO, bodovala i ultrapravice

Vítězem právě proběhlých voleb do Evropského parlamentu je hnutí ANO. Volilo jej téměř 27 procent těch, kteří dorazili k volebním urnám. Oproti posledním volbám nejvíce propadli Piráti.

V nejsevernějším kraji republiky přišlo volit 36,38 procenta oprávněných voličů, což de facto kopíruje volební účast v celé ČR (36,45 %). Nejvyšší volební účast byla v okrese Semily, kde přišlo k volbám 40,18 procenta zapsaných voličů. Na opačném konci žebříčku je v kraji Českolipsko s účastí 32,27 procenta. Na Liberecku hlasovalo 37,08 procenta voličů a na sousedním Jablonecku 36,65 procenta.

V letošních evropských volbách v našem regionu zvítězilo ANO, které přesvědčilo 26,72 hlasujících. Vládnoucí koalice SPOLU zůstala poměrně až daleko za ním se 17,92 procenty. Oproti zbytku republiky ale v Libereckém kraji stále bodovalo i hnutí STAN, které zde má silnou základnu v podobě Starostů pro Liberecký kraj. Získalo třetí příčku s 12,74 procent hlasů.

V Libereckém kraji čtvrté místo obsadila protestní krajní pravice. Tentokrát ovšem nikoliv SPD Tomia Okamury, ale hnutí Přísaha se stranou Motoristé sobě a jejich s neonacisty sympatizující lídr Filip Turek, které získaly 11,39 procent. Zabodovaly i nacionalistické strany v koalici Stačilo!. Ty obdržely 8,66 procent.  Až za nimi skončilo hnutí SPD s neparlamentní Trikolorou hlasovalo v kraji s 6,27 procenta zúčastněných voličů.

Posledním, kdo na severu překročil pětiprocentní hranici jsou Piráti, kteří obdrželi 5,42 procent. To pro Piráty znamená velký propad oproti minulým evropským volbám, kdy skončili druzí a hlasovalo pro ně 14,92 procenta voličů.

Před pěti lety rovněž vyhrálo ANO, ale když získalo 22,4 procenta hlasů, aktuálně tedy posílilo o téměř pět procent. V roce 2019 uspěla ještě koalice STAN a TOP 09, která získala 13,93 procenta. Čtvrtou ODS volilo 13,77 procenta zapsaných voličů, za ní skončila SPD s 10,52 procenta. Pětiprocentní hranici překročili v kraji v roce 2019 ještě komunisté s 5,55 procenta. Do hlasování se tehdy v kraji zapojilo 28,31 procenta voličů.

V celorepublikovém měřítku je vítězem voleb do Evropského parlamentu hnutí ANO, které získalo 26,14 procenta hlasů, což odpovídá sedmi mandátům.

Na druhém místě se umístila koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 22,27 procenta a pěti mandáty.

Na třetím místě skončilo spojení Přísahy a Motoristů se dvěma mandáty. Následuje Stačilo!, což je koalice nacionalistických stran v čele s KSČM, s 9,56 procenta, rovněž dva mandáty.

Dva mandáty obsadí i vládní Starostové a osobnosti, kteří získali 8,7 procenta hlasů. Po jednom mandátu mají Piráti se 6,2 procenta a koalice SPD a Trikolóra, která obdržela 5,73 procenta.

Subscribe
Upozornit na
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nové stání soudu, který se zaobírá libereckou velkou korupční kauzou, během které se rozkrádaly evropské dotace a v níž figuruje i hejtman Martin Půta,
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový