nášLiberec

Search

Schody u radnice prochází renovací za 2,5 milionu korun

Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla a celá rekonstrukce vyjde na 2,5 miliony korun.

Schodiště bude uzavřeno a do liberecké radnice, jež patří mezi národní kulturní památky, se veřejnost dostane oběma bočními vchody. Vstupní schodiště z roku 1892 je ve špatném stavu. Skládá se z bloků, které váží až 2,5 tuny. V důsledku rozpadu cihlové dozdívky pod ním jsou schody propadlé a vybočené.

Stávající schodiště bude kompletně rozebráno, budou vystavěny nosné konstrukce a položeny zpět upravené a restaurované schodišťové stupně. Vše s cílem navrátit schodišti podobu z doby výstavby.Staveniště bude oploceno a zakryto velkoplošným bannerem s vyznačením směru náhradního vstupu do budovy.

Celá oprava by měla trvat čtyři měsíce. Je počítáno i s technologickými lhůtami, které na několik dní přeruší práce na staveništi. Cena díla přesahuje 2,5 milionu korun.

Rekonstrukci schodů předcházel problém s „Havlovým bílým schodem na černo“. Na něm byl vytesán citát bývalého prezidenta Václava Havla „Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí.“ a Havlův typický podpis se srdíčkem.

Jenomže to bylo, jak upozornil před více než čtyřmi lety Náš Liberec jako první, v rozporu s památkovým zákonem. Liberecká radnice je totiž kulturní památkou a ta podléhá zákonné ochraně. A nový bílý schod ze zcela jiného kamene, jiné barvy, úpravy i výšky působil jako „pěst na oko“ i pro laika. Vedení Národního památkového ústavu v Liberci tehdy kontaktovalo radnici a ta přislíbila, že situaci rychle vyřeší.

Náprava se slibovala v letech 2019, 2020, 2021, 2022 i 2023, kdy se vrátil původní barevný schod. Havlův citát by měl být zachován i na novém schodišti.

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali