Hejtman přiznal, že kraj v realizaci protipovodňových opatření selhal

Nečekanou reflexi přinesl závěr předvolební kampaně. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) v předvolebním videu i v debatě na Českém rozhlase otevřeně přiznal, že Liberecký kraj, který on sám vede již tři volební období, na Frýdlantsku proti povodním mnoho neudělal. Podle opozice jsou sebekritika a sliby málo.

„O víkendu jsem si dal ještě jeden úkol, a to je dotáhnout na Frýdlantsku všechna možná navrhovaná protipovodňová opatření ke stavebnímu povolení a k tomu, že na ně budou zajištěny peníze, protože ve Višňové, na Smědé, ve Frýdlantu, nemůže být voda vylitá každé dva roky,“ uvedl Martin Půta, který je hejtmanem od roku 2012.

Tento postoj zopakoval i během včerejší debaty v Českém rozhlase, kde sice uvedl, že po povodních v roce 2010 kraj zajistil opravu komunikací na Frýdlantsku, nicméně zmínil, že jich není. „Připouštím, že se nepovedl naplnit program výstavby poldrů a dalších přírodě blízkých opatření, který kraj financoval v roce 2015. Myslím, že to co potřebujeme, aby stavby protipovodňových opatření měly stejnou prioritu jako stavby silnic, železnic nebo energetické infrastruktury,“ řekl v debatě liberecký hejtman.

Náš Liberec na problém, že s povodněmi se na (nejen) Frýdlantsku za posledních 12 let bojovalo spíše na papíře a v médiích, než ve skutečnosti, upozornil tento týden, když ukázal, jak málo kraj výstavu protipovodňových opatřeních v posledních letech podporoval. A to nejen finančně, ale například i s administrací projektů, kterou zejména malé obce často nejsou s to zvládnout.

Půtova sebekritika ovšem nestačí opozici z ANO nebo i politiků ze Zelených, kteří na absenci reálné a účinné podpory retence vody v krajině ze strany kraje, dlouhodobě upozorňují.

„To je problém, na který upozorňujeme dlouhodobě, kraj by měl být skutečným partnerem pro obce a pomoci jim takové projekty zvládnout,“ říká například kandidát na hejtmana z ANO David Pražák. „Často nejde jen o finanční podporu, která je samozřejmě důležitá, ale právě obcím s těmi projekty pomoci, aby dosáhly na prostředky z různých zdrojů,“ dodal David Pražák.

„Studie protipovodňových opatření na Frýdlantsku je hotová od roku 2015 a kraj pro její naplnění devět dlouhých let nehnul ani prstem,“ míní liberecký zastupitel za Zelené Jindřich Felcman. „Když jsme byli na kraji v opozici, tak jsme pod dlouholetém snažení v roce 2018 prosadili alespoň fond, který bude zadržovat vodu v krajině, ten sice funguje, ale prostředky se na něj se často seškrtávají na minimum. Není se pak co divit, že povodně dál přichází,“ uzavřel Jindřich Felcman.

foto: LK

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou
Hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu zastupuje jeden z nejznámějších advokátů České republiky Tomáš Gřivna. Hejtman si ale jeho služby neplatí ze svých zdrojů. Téměř
Město prezentuje současnou rekonstrukci bazénu, kterou měl dle policie řídit majitel SYNER Group, jako navázání a poctu libereckému architektu Pavlu Švancerovi, který je autorem
Nákladná rekonstrukce zhruba 300 metrů Sokolské ulice je u konce. Přibyly systémy vsakování dešťové vody, ale i cyklopruhy a zejména ostrůvky se zelení, které