Technické konopí je univerzální a udržitelnou plodinou s nesmírným potenciálem. Tato rostlina nabízí široké spektrum využití, od medicíny a textilního průmyslu přes papírenství a stavebnictví až po energetiku a zemědělství. Díky své odolnosti vůči suchu a minimálním nárokům na chemickou ochranu je technické konopí šetrné k půdě a představuje perspektivní regionální obnovitelný zdroj.
Ve dnech 18. a 19. září 2024 se v severočeském Cvikově a německé Žitavě uskutečnila mezinárodní konference zaměřená na technické konopí. Cílem této akce bylo představit české a německé, odborné i laické veřejnosti aktuální trendy v pěstování a zpracování technického konopí. Na konferenci vystoupili vědci, technologové, zemědělci a další odborníci, kteří se zaměřili na zvyšování povědomí o pozitivních aspektech této plodiny a inovativních řešeních v zemědělství a průmyslu. Součástí programu byla také diskuse o legislativních rámcích, situaci a zkušenostech s pěstováním konopí v České republice a Německu.
Konferenci uspořádaly Institut pro udržitelný rozvoj (IPUR), Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV), Hanffaser Lausitz Zittau a SACHSENTEXTIL. Akce se konala s finanční podporou programu Interreg Česko – Sasko, Euroregionu Nisa a Libereckého kraje. „Dlouhodobě vnímám konopí jako opomíjenou plodinu, která má široké využití svých jednotlivých částí a je velmi dobře, že se odborné informace budou otevřeně komunikovat k zemědělské veřejnosti na této konferenci, nad kterou jsem rád převzal záštitu. Díky dobře připravenému programu se zemědělci dozvědí praktické informace k pěstování i zpracování technického konopí,“ přiblížil svůj pohled Bc. Václav Židek, radní Libereckého kraje pro životního prostředí a zemědělství.
Martin Stehlík z IPUR k tomu dodal: „Technické konopí představuje velmi perspektivní plodinu díky své udržitelnosti a širokým možnostem využití. Jeho pozitivní vliv na půdu a minimální nároky na chemizaci ho činí ideálním pro diverzifikaci zemědělství. Navíc výrobky z technického konopí mohou být lokálně pěstovány, což snižuje potřebu složité logistiky a používání neudržitelných materiálů. Věřím, že tato konference inspiruje další zemědělce k pěstování této jedinečné plodiny.“
Tisková zpráva IPUR – Institutu pro udržitelný rozvoj