Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal společnost Bazén Liberec, která patří městu, pokutou 140 tisíc korun za kontroverzní zakázku na nákup technologií těsně před uzavřením bazénu. Případ podezřelého nákupu na jaře letošního roku otevřel Náš Liberec.
Bazén se původně měl zavírat v druhé polovině roku 2023, to ale nebránilo vedení společnosti Bazén Liberec, který má plavecký areál na starost, v tom, aby na samém sklonku předchozého roku objednalo nákladné technologie na úpravu vody. Tato zakázka stála veřejný rozpočet téměř 6 milionů korun, konkrétně 5 863 995 Kč. Dodavatelem byla společnost Bazenservis s.r.o. z Týniště nad Orlicí.
Vedle termínu dodání, tedy opravdu několik měsíců před uzavřením a de facto zbouráním samotného starého bazénu, je nápadná ii skutečnost, že zakázka je vedena jako stavební, byť například ve smlouvě se jasně píše, že „stavební a zemní práce“ nejsou součástí díla.
Vysvětlení je jednoduché. Stavební zakázky pod šest milionů korun jsou vedeny jako zakázky malého rozsahu a vedení bazénu tak nemuselo na dodavatele uspořádat řádné výběrové řízení.
Tento „fixl“ při zadávání zakázky zaujal i městské zastupitele, kteří toto nestandardní zadání veřejné zakázky na jaře probírali, v rámci interpelací, na svém jednání.
Se zjištěním, které přinesl Náš Liberec, se nakonec v květnu a posléze i (po odvolání ze strany města) v srpnu ztotožnil i ÚOHS.
„…obviněný nedodržel pravidlo stanovené v § 2 odst. 3 ZZVZ, když veřejnou zakázku, jejímž předmětem je „dodávka a montáž bazénové technologie k zajištění hygienické, zdravotní a technologické bezpečnosti jednotlivých technologických celků“ v hodnotě 5 863 995 Kč bez DPH, zadal jako veřejnou zakázku malého rozsahu na stavební práce mimo zadávací řízení, ačkoliv se jednalo s ohledem na hlavní předmět veřejné zakázky ve smyslu § 15 odst. 3 ZZVZ podle jejího základního účelu o nadlimitní veřejnou zakázku na dodávky filtračních zařízení a jiné bazénové technologie, kterou byl obviněný povinen zadat v některém z v úvahu přicházejících druhů zadávacích řízení uvedených v § 3 ZZVZ, přičemž tím mohl ovlivnit výběr dodavatele a dne 7. 11. 2022 zadal veřejnou zakázku, když uzavřel smlouvu o dílo se společností BAZENSERVIS,“ píše se v rozhodnutí ÚOHS.
Společnost Bazén Liberec, která náleží městu, tak má zaplatit 140 tisíc korun pokuty. Rozhodnutí je pravomocné a nelze se proti němu odvolat.
Na podivné politické hry kolem bazénu neupozornil Náš Liberec poprvé. Již před lety jsme uvedli, že koalice Starostů pro Liberecký kraj (včetně TOP 09 a KDU-ČSL), ANO a ODS jmenovala Roberta Korselta do pozice jednatele společnosti Bazén Liberec bez výběrového řízení.
Obrovský korupční skandál přinesl i dubnový zásah Národní centrály proti organizovanému zločinu na liberecké radnici, de za mřížemi skončil dnes již bývalý náměstek za ODS Petr Židek. Toho policie viní, že za úplatu na radnici pracoval ve prospěch majitele SYNER Group Petra Syrovátka a téměř miliardová zakázka na bazén je jedním z hlavních bodů obžaloby.