Rekonstrukce budovy URAN je ukázkový příklad toho, jak se v Liberci dělají veřejný zakázky. Stavba, která ještě v roce 2022 měla nabídku na 75 milionů je dnes téměř dvaapůlkrát dražší.
Před necelými dvěma týdny byl podepsán další dodatek smlouvy mezi městem a Společností CMS pro rekonstrukci objektu URAN, jehož společníky jsou společnosti CL-EVANS, Metrostav DIZ a STAPROM CZ. Jde o další, jak vyplývá z registru smluv, dodatečné stavební práce ve výši bezmála 5,5 milionu korun. Celková cena díla je aktuálně již vyšší než 166 milionů korun.
Připomeňme, že původní vítěz soutěže nabízel ještě před dvěma lety za rekonstrukci 75,2 milionu korun. Poté to bylo 84,4 milionu. Později se cena vyšplhala na necelých 137 milionů. Náš Liberec celou zakázku a její podivný vývoj podrobně popsal zde
Vedení města dnes otevřeně přiznává, že na vině je špatně připravený projekt. Přitom město si platilo, jak informoval Náš Liberec, i externího manažera, který měl na celý projekt dohlížet. Byl jím bývalý kontroverzní úředník magistrátu Michal Vereščák. Ten měst za svou práci při přípravě projektu naúčtoval 150 tisíc korun.
Jenomže to nemusí být je o šlendrijánu. Podle policie totiž byla rekonstrukce URANu jednou ze zakázek, kterou přímo řídil podnikatel a spolumajitel SYNER Group Petr Syrovátko. Ten měl, dle detektivů, záměrně usilovat o prodražení stavby a určovat i vítěze veřejné zakázky. Jeho nástrojem byl pak, dnes již bývalý, náměstek za ODS Per Židek.
Policie má přímo za to, že Petr Židek se nejprve snažil rekonstrukci URANu zabránit nebo ji alespoň protahovat. Chtěl docílit toho, aby město koupilo budovu S-tower, která patří Syner Group, kam by se přestěhovali úředníci z URANu.
„…realizaci (rekonstrukce budovy URAN-pozn.red.) se snažil zabránit, respektive ji alespoň zpomalit ztížením procesu zadávání veřejné zakázky na výběr dodavatele stavebních prací, a to i zdůvodu prodloužení realizace stavebních prací tak, aby Statutární město Liberec muselo dlouhodobě pronajímat náhradní alternativní prostory pro zaměstnance Magistrátu města Liberec,“ píše se v policejním odůvodnění.
Nákup S-tower se Židkovi nepovedlo prosadit, ale nakonec se, dle policie, začalo se pracovat na tom, aby se zakázka na rekonstrukci URAN alespoň dostala do těch správných rukou. respektive do rukou předem určených Petrem Syrovátkem.
„…když se mu (Petru Židkovi -pozn. red.) koupi (S tower – pozn. red.) nepodařilo prosadit, slíbil mu (Petru Syrovátkovi-pozn. red.) zadávací dokumentaci rekonstrukci budovy URAN společně s projektem rozpočtu stavebních prací v elektronické podobě na flashdisku, současně s poskytováním informací, kdy nadlimitní zakázku „Rekonstrukce objektu URAN, Liberec III“ s nejvýše přípustnou cenou 117 200 000 Kč bez DPH získala podezřelým Petrem Syrovátkem vybrané sdružení dodavatelů Společnost CMS pro rekonstrukci objektu URAN, jehož společníky jsou společnosti CL-EVANS, Metrostav DIZ a STAPROM CZ s nabídkovou cenou 136 455 774,22 Kč včetně DPH s tím, že se společnosti holdingu SYNER Group budou na zakázce podílet pouze subdodavatelsky,“ píše se v policejním dokumentu.
Stavba má být hotová, po všech peripetiích a prodraženích, do konce letošního roku a měli by se do ní vracet úředníci, kteří dnes sdílí jiné prostory, zejména v S tower, patříc společnosti SYNER Group.
„Plný provoz odhaduji, že bude tak od března,“ řekl ČTK primátor Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). Rekonstrukce budovy z roku 1969 v ulici 1. máje vedle autobusového nádraží začala loni na konci srpna a měla skončit na začátku léta. Prodloužení stavby o půl roku a nárůst nákladů je podle primátora způsobený větším rozsahem prací, než na radnici předpokládali.
Náměstek pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) na stavbě oceňuje její nové, kvalitní provedení podle návrhu studia re:architekti.
„Budova Uranu – krásná a městotvorná proměna fasády domu na třídě 1.máje. V roce 2019 jsme na KAMu uskutečnili první soutěž architektů na změnu a záchranu fasády administrativní budovy v majetku města Liberec,“ uvedl ke končící rekonstrukci Janďourek.
foto: Facebook