Boj o gigantickou FVE elektrárnu v Ralsku pokračuje. Projekt ale neprošel výborem krajského zastupitelstva

Rada Libereckého kraje schválila vznik nových energetických společností, v souvislosti s plánovanou obří fotovoltaickou elektrárnou v Ralsku. Velký problém s tím má ale opozice a záměr na připojení elektrárny v Ralsku neprošel ani hospodářským a strategickým výborem kraje.

O záměru vybudovat obří elektrárnu v Ralsku informoval v minulosti Náš Liberec, který zároveň jako první v dubnu tohoto roku přinesl zprávu, že se o projekt zajímá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Detektivové i v této souvislosti provedli domovní prohlídku u hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) a zabavili mu v této věci i jeho osobní notebook a telefon.

Jako jedno ze svých prvních rozhodnutí po svém zvolení ale rozhodla nová rada kraje ve složení STAN/Starostové pro liberecký kraj a SPOLU vznik založením společnosti Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o., které s vybudováním obří FVE elektrárny přímo souvisí.

„Od prvního ledna příštího roku bude společnost Energie Ralsko zajišťovat přípravu výstavby a samotnou výstavbu fotovoltaiky v Ralsku na bývalém letišti Hradčany. Ve spolupráci s technickým poradcem vytvoří zadání vypracování ekonomické studie proveditelnosti. Z této studie a z již konaných předběžných tržních konzultací také vzejde model financování, forma investice fotovoltaické elektrárny včetně doprovodné infrastruktury,” uvedl hejtman Půta k aktuálnímu rozhodnutí Rady kraje.

„Druhá společnost – Energie LK bude zajišťovat instalaci měření a monitoring spotřeby, poskytovat energetický management kraji na jednotlivých budovách, provozovat a rozšiřovat síť dobíjecích stanic, zajišťovat centralizované nákupy energií pro kraj a podobně, ” dodal Martin Půta.

Jenomže projekt nejenže nedostala letos povolení od ČEZ, alespoň ne v zamýšlené, původní maximální variantě, ale aktuálně neprošel ani Výborem hospodářského a strategického rozvoje zastupitelstva Libereckého kraje. Na bod nazvaný „Schválení smlouvy o uzavření budoucí smlouvy o zřízení odběrného a výrobního zařízení k distribuční soustavě do napěťové hladiny 110 kV- FVE Ralsko“ nedostal potřebný počet hlasů od členů výboru, a to zřejmě z důvodu neúčasti některých členů výboru za vládnoucí koalici na zasedání.

S projektem má zásadní problém opozice z ANO, která jej kritizuje od začátku. Krajský zastupitel a starosta Ralska Miloslav Tůma již v březnu loňského roku uvedl: „Vyzývám kraj, aby zvážil i jiné varianty, například výstavbu menších elektráren na různých územích.“

I ostatní politici nebyli o správnosti výstavby obří fotovoltaické elektrárny přesvědčeni. „Nechci zpochybňovat vizi energeticky samostatného Libereckého kraje, to v žádném případě,“ uvedl tehdy krajský zastupitel Josef Chuchlík (ANO). „Mám ale obavy z takto velkého projektu. Jednak, co se týče jeho nákladnosti, která je opravdu enormní, ale zároveň si myslím, že by kraj měl mít své energetické zásoby ve více diverzifikovaných zdrojích,“ doplnil Josef Chuchlík.

Vedení kraje ale dál obří projekt prosazuje. Významně tomu mohla pomoci i skutečnost, že se hejtman Martin Půta stal letos v létě členem dozorčí rady ČEZ, který po prvotním odmítnutí již schválil připojení alespoň na dvou třetinách výkonu. Do komunitní energetiky plánuje Liberecký kraj vstoupit v roce 2029 až 2030. Fotovoltaická elektrárna Ralsko by mohla dosáhnout výkonu 80–100 MWp, s plánovaným připojením do soustavy 62,5 MWp.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberec má nové obrázky, jak by mohla vypadat budoucí lanovka na Ještěd. K dispozici jsou dvě varianty. Celý designový návrh stál městskou kasu 2,4
Veřejné zakázky a opravy komunikací v Liberci jsou jako špatný vtip. Rekonstrukce ulic V úvoze a Voroněžská začaly v červnu, v červenci měly být
Liberec bude mít příští rok nebývale vysoký schodkový rozpočet. Vedení města počítá s výdaji zhruba 4,7 miliardy korun, nicméně příjmy mají být pouze
Zastupitelé Libereckého kraje tento týden schválili smlouvu za 28 milionu se společností ČEZ, které má zajistit připojení plánované FVE v Ralsku do sítě i