Obrázky lanovky: město představilo designový návrh za 2,4 milionu

Liberec má nové obrázky, jak by mohla vypadat budoucí lanovka na Ještěd. K dispozici jsou dvě varianty. Celý designový návrh stál městskou kasu 2,4 miliony korun a vítězka se zázračně svou nabídkou trefila těsně pod limit veřejné zakázky.

Podle zpracovatelky návrhu, designérky Anny Marešové, má nová lanovka navozovat pocit přistávajícího UFO. Má být výrazně prosklená a má obsahovat i průhled podlahou. Zvolený materiál má korespondovat s ikonickou stavbou vysílače na Ještědu od Karla Hubáčka.

Vedení města rovněž upřednostnilo princip velkokapacitní lanovky, před kyvadlovou, jejíž zachování si původně přála veřejnost. Tato lanovka „tramvajového typu“ by měla pojmout až 100 lidí najednou. Oba návrhy jsou si v zásadě podobné.

Autorka je respektovanou českou designerkou, která například navrhla i novou podobu lanovky na pražský Petřín. Upoutala na sebe ale i originálním designem předmětů denní spotřeby, ale například i intimních produktů pro ženy.

Nicméně výběr vítěze soutěže na novou podobu lanovku na Ještěd, jak již v létě upozornil Náš Liberec, budí pochybnosti.

Rada města se letos na základě předložených nabídek rozhodla, že zakázku pro městu bude realizovat zmíněná společnost Anna Marešová designers, s.r.o. A to za částku 2 407 900 Kč, respektive 1 990 000 Kč bez DPH.

Osloveny byly tři společnosti (podle vlastní směrnice to má být 5 firem, nicméně u speciálních případů lze tento počet snížit na základě odůvodnění) , u kterých bylo zřejmé, že se designu v tomto směru věnují.

Podle zjištění naší redakce to byla následující designerská studia. Studio Divan design: 3 150 000,- Kč bez DPH a celkový počet hodin práce celého týmu: 1530 hodin. Studio Anna Marešová design: – 1 990 000,- Kč bez DPH a celkový počet hodin práce celého týmu: 1327 hodin Studio Jakub Vlkavec: 296 000,- Kč bez DPH a celkový počet hodin práce celého týmu: 320 hodin.

Jak bylo zmíněno, vyhrála společnost Anna Marešová designers, s.r.o. s částkou těsně pod dva miliony korun. Studio Jakub Vlkavec bylo, dle vyjádření radnice, vyloučeno pro „podezřele nízkou“ nízkou částku.

Co ale může být zajímavé, je skutečnost, že celá zakázka se od začátku posuzovala jako zakázka malého rozsahu třetí kategorie dle vlastních směrnic pro zadávání veřejných zakázek.

„Na základě schváleného postupu poradou vedení byly poptány 3 designerská studia, která mají zkušenosti s výrobní dokumentací a navrhováním veřejných dopravních prostředků. A to formou průzkumu trhu. Všechna 3 designerská studia doložila reference se zkušeností s navrhováním designu veřejných dopravních prostředků a předložila i ocenění v designerských soutěžích,“ uvedl na dotaz mluvčí libereckého magistrátu Tomáš Tesař.

Neméně zajímavé ale je , že do této zakázky jsou ohraničeny částkou 2 000 000 Kč bez DPH, tedy o pouhých deset tisíc korun více, než byla vítězná částka, kterou navrhla společnost Anna Marešová designers, s.r.o.

Zda bude návrh designu nové lanovky nakonec ještě využit, ukáže až čas. Nejvíce optimistický termín je za čtyři roky, což uvedlo samotné vedení města. Visutá lanovka na Ještěd s více než devadesátiletou historií je mimo provoz od tragické nehody z října 2021, kdy při pádu jedné ze dvou kabin po přetržení tažného lana zemřel průvodčí.

Tehdy lanovka patřila Českým drahám, které se rozhodly ji dál neprovozovat a prodaly Liberci za 38,6 milionu korun. Město počítá, na základě vlastní ekonomické analýzy, že vybudování lanovky si vyžádá 360 až 440 milionů korun.

foto: ©2024 Lanovka na Ještěd Anna Maresova designers

Subscribe
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další slavná stavba prožívá svůj vpravdě liberecký příběh. Radnice nechala zchátrat pavilon Svatopluka Technika v areálu LVT a nyní s velkou slávou oznamuje jeho
Problematická a neuvěřitelně dlouhá rekonstrukce pár desítek metrů ulic V Úvoze a Voroněžská, o které již informoval Náš Liberec, byla dražší o nemalé
Na třinácti hektarech za současnou zoo, směrem k Lesnímu koupališti, by měl vzniknout velkolepě, až megalomansky pojatý projekt Údolí divočiny. Projekt diskutovaný od roku
„Nejsem to já, kdo porušuje zákon, ale státní zástupce,“ uvedl při své dnešní závěrečné řeči hejtman Martin Půta. Zopakoval svá tvrzení, že se ničeho