Státní zástupce chce pro hejtmana Půtu 3,5 roku za mřížemi

Státní zástupce v kauze prokázaného tunelování evropských dotací v Liberci sice snížil původní návrhy trestů, ale i tak požaduje přísné potrestání pro obžalované, kteří se měli dopouštět kriminální činnosti při rekonstrukci kostela sv. Máří Madalény.

Státní zástupce odůvodnil snížení návrhů trestů dlouhou dobou, po kterou se celá kauza vleče. To bylo ovlivněno zejména, dle názoru Vrchního soudu, špatným rozhodnutím původního soudce Petra Neumanna, na který nemohli mít obžalovaní vliv. I tak ale trvá na poměrně přísných, často nepodmíněných trestech.

Pro hejtmana Martina Půtu (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) požaduje státní zástupce 3,5 roku za mřížemi a pět let zákazu činnosti spojené se zadáváním veřejných zakázek. Původně chtělo státní zastupitelství pro oblíbeného a dlouholetého hejtmana Libereckého kraje nepodmíněný trest pětiletý a sedmiletý zákaz zmíněné činnosti.

Žalobce má za to, že Martin Půta byl členem organizované skupiny kolem Metrostavu, která se podílela na machinaci s veřejnými prostředky u zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény. V kauze padly již pravomocné rozsudky, které dokázaly, že veřejná zakázka byla manipulována a od začátku v rukou Metrostavu, v jehož prospěch subdodavatelé vystavovali falešné faktury.

Pravomocně v této věci byli odsouzeni bývalý liberecký politik za ODS Jiří Zeronik a jednatel subdodavatelské firmy Libor Turský.

Metrostav se ostatně přiznal k vině, ale soud jeho spolupráci se státním zástupcem v říjnu loňského roku z procesních důvodů odmítl, byť k doznání, dle vyjádření soudce Pavla Pachnera, může při rozhodování přihlížet. I přesto Metrostavu hrozí vysoký trest – další zákaz podílet se na veřejných zakázkách po následující tři roky a navýšení souhrnného trestu o dalších 20 milionů korun. Celkem by tak peněžitý trest pro Metrostav za zločiny při veřejných zakázkách (do nějž jsou započítány rozsudky z Prahy a východních Čech) měl činit 55 milionů korun.

Martin Půta začátku vinu odmítá a mluví o komplotu. „Během týdne dojde i na moji závěrečnou řeč. Bude stejná jako před pěti lety. Věřím, že budu v únoru i podruhé osvobozen. Po deseti letech,“ okomentoval soudní proces Půta na sociálních sítích. Jeho závěrečná řeč bude pronesena zítra.

Státní zástupce navrhl i trest 5,5 let pro Jana Petráně, někdejšího manažera Metrostavu, který měl nezákonnou činnost kolem zmíněné veřejné zakázky pomáhat organizovat, původně chtěl pro něj 6 let vězení.

Dalším zásadním obviněným je i Petr Jirkův – podle žaloby další stěžejní figura případu. Po Zeronikovi převzal jednání za GEPO, měl být mozkem celé akce a páchané trestné činnosti, kterou vykonával skrze svou společnost Developer CZ ve spolupráci s Metrostavem. Obžaloba mu klade za vinu přijímání úplatků i korumpování úředníků ROP Severovýchod, stejně tak jako podvodné chování při výběrových řízeních, fakturacích a podobně.

Pro něj požaduje žalobce rovněž souhrnný trest v délce nepodmíněného pobytu za mřížemi 7,5 let. Jirkův byl již odsouzen za obdobnou činnost spojenou s veřejnými zakázkami v jiné kauze.

S trestem 5,5 roku by měl dle státního zástupce počítat i bývalý ředitel liberecké pobočky ROP Severovýchod Bořek Machatý, který měl společně s někdejším šéfem IPRM na městě Michalem Vereščákem skrze bílého koně, tedy společnost Byzmark, člena liberecké ODS Tomáše Petráška nezákonně ovlivňovat dotační řízení a pracovat pro zhotovitele a příjemce dotací. A to nejen na kostel sv. Máří Magdalény, nýbrže se jednalo o fungující korupční systém s dotacemi. Původně mu bylo navrhnuto 6 let za mřížemi a 7 let zákazu činnosti související s výběrovými řízeními.

U soudu se také probíral případ podivné figury celé kauzy, kterou je téměř vždy nepřítomný Jaromír Dolanský – bývalý majitel detektivní agentury, pro Půtu, podle žalobce a výpovědi svědků ve spise, plnil roli spojky s Metrostavem a zejména pro něj sháněl kompromitující materiály na úředníky, kterých se chtěl Půta zbavit, ale i na jeho tehdejší koaliční partnery ze Změny pro Liberecký kraj, konkrétně na Zuzanu Kocumovou a Jana Korytáře. Žalobce navrhuje trest 3,5 roku odnětí svobody, ale podmíněně na 3 roky.

Vedle obžalovaných zmínil státní zástupce i roli několika dalších osob, které v případu figurovali, ale nepodařilo se sehnat dostatek materiálů pro jejich obvinění. A to zejména z důvodu opatrného chování dotčených, kteří si dávali pozor např. na telefonní a emailovou komunikaci.

Mezi nimi byli například i nedávno zesnulý bývalý náměstek libereckého primátora za ODS Pavel Krenk, který byldle žalobce skutečným vlastníkem společnosti Iberus, které patří kostel sv. Máří Magdalény, ale která skrývá své vlastníky skrze anonymní akcie.

Dalším je bývalý šéf dotací na města a člen místní ČSSD Michal Vereščák, který měl podle státní zástupce společně s Bořkem Machatým využívat bílého koně v osobě Tomáše Petráška a jeho společnosti Byzmark, aby ve skutečnosti jako úředníci pracovali pro příjemce dotací nebo zhotovitele stavby, což je v rozporu se zákonem.

V Metrostavu vidí státní zástupce i výraznou roli Jiřího Tecla, ekonomického náměstka osmé divize Metrostavu.

Kauza se táhne od roku 2014, kdy bylo obviněno 13 fyzických a čtyři právnické osoby. Protahování případu mají, vedle zméněného rozhodování původního soudce, nejvíce na svědomí sami obžalovaní, kde zejména společnost Metrostav stále předvolávala nové svědky a znalce. Ale i libereckému hejtmanu Půtovi se povedlo proces protáhnout, když v roce 2018 dosáhl posunutí jeho začátku na termín až po tehdejších komunálních volbách.

Kostel rekonstruovala firma Metrostav za 65 milionů, podle spisu bylo výběrové řízení zmanipulované v její prospěch a zakázka předražena o 24 milionů. Půta podle spisu přijal úplatek v souvislosti s opravou kostela sv. Máří Magdalény, měl dostat 830.000 korun, vyplaceno mu podle obžaloby bylo 530.000 Kč. Půta obvinění odmítá.

Subscribe
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nad současným vedením Jablonce nad Nisou visí hrozba, že bude muset vracet dotaci 40 milionů na rekonstrukci fotbalového stadionu Střelnice, kde hraje fotbalový klub
Další slavná stavba prožívá svůj vpravdě liberecký příběh. Radnice nechala zchátrat pavilon Svatopluka Technika v areálu LVT a nyní s velkou slávou oznamuje jeho
Problematická a neuvěřitelně dlouhá rekonstrukce pár desítek metrů ulic V Úvoze a Voroněžská, o které již informoval Náš Liberec, byla dražší o nemalé
Na třinácti hektarech za současnou zoo, směrem k Lesnímu koupališti, by měl vzniknout velkolepě, až megalomansky pojatý projekt Údolí divočiny. Projekt diskutovaný od roku