Závod ke dnu a do zlých časů

Liberec i celý kraj zase vedou v závodu ke dnu české politiky. Provinění a selhání hejtmana Martina Půty i všech těch, kteří ho ve funkci, kvůli svým vlastním korytům, podrželi, je ovšem daleko větší směrem do budoucnosti než do minulosti.

Od úterý víme, že v Čechách nestačí ani (byť nepravomocný) rozsudek z korupce a zneužiti pravomoci k tomu, aby si politik sáhl do svědomí a snažil se udržet aspoň zdání politické kultury a odpovědnosti vůči voličům.

Pomalu už nic není problém. Můžete si platit svého špicla z peněz stavebních firem, aby vám sháněl kompro na vaše konkurenty, nechat se vodit od zdejších lobbistů jako pejsek, pokoutně bojovat za cinknutý projekt, nic z toho vás neohrozí. Stačí říct: jsem nevinný a mít za zády dostatečný počet na vás existenčně závislých patolízalů a pár milionů z kapes daňových poplatníků na elitní advokáty. A jste v pohodě.

Ostudnou roli koaličních chytrých horákyň, které si skrze neplatné lístky zachránily svá dobře placená křesla, není třeba komentovat. To mluví samo o sobě více než dost a zmíněné chytrákyně z toho mají věčnou vizitku.

Kdo naopak politicky vyrostl, je krajská opozice, zejména z ANO. Zatímco loni na jaře, kdy Náš Liberec přinesl informaci, že policie u hejtmana provedla domovní prohlídku a zabavila mu telefon a počítač, zastupitelé za ANO avizovali, že se Martina Půtu pokusí odvolat a nakonec zcela ostudně od hlasitě oznamovaného činu utekli, dnes je to jinak.

Zastupitelský klub ANO měl připravené otázky na hejtmana, jeho kolegy ze Starostů i koaliční partnery, ale dočkal arogantního až mrazivého mlčení. Respektive vymlčení věcí, které měly být a mají být před veřejností zodpovězeny. A to od lidí, kteří sami sebe titulovali do role strážců morálky, demokracie a slušnosti.

Není to tak dlouho, představitelé dnešní vrcholní představitelé Starostů (např. radní Vinklátová, Provazníková, senátor Canov – byť ten dnes mluví zcela opačně) hřímali v Liberci na náměstí a chtěli odstoupení pro Andreje Babiše, který byl pouze obviněn, a to v daleko méně závažné kauze. O to, o co jim ve skutečnosti šlo a jde i jak to myslí s demokracií vážně, ale ukázali toto úterý na krajském zastupitelstvu.

Největší vina hejtmana i těch, kteří jsou mu (a především svým výplatám) věrní, je ovšem v tom, že připravují příchod daleko temnějších časů. Žijeme v překotné době, kdy, slovy jednoho italského filosofa, starý svět umírá a rodí se nové boje a rozpory, v době, která je časem nestvůr.

Dnes, jak vidíme především, ale nejen, z mezinárodního dění, nejbohatší tohoto světa odhazují masku demokracie a volají po imperiálním rozdělení světa, válkách, které ještě více budou násobit jejich zisky a moc. I v Čechách se dnes objevuje spousta bláznů, ale i vypočítavých zrůd a zrůdiček, které cítí krev a svou šanci.

A všem těm podobné chování politiků, jako je liberecký hejtman a jeho tým, kteří už otevřeně nebrání demokracii, ale své osobní zájmy, umetá cestu k moci.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů

Schválně jsem nechal uplynout nějaký čas, aby vyprchaly emoce. Ano, hlasoval jsem včera pro to, aby Horský hotel a vysílač Ještěd koupil Liberecký kraj. A ano, prakticky jsem otočil. Teď je fér vysvětlit proč. Současný vlastník nechal Ještěd dojít do stavu, kdy už nebylo na co čekat. Bez změny by dál chátral a jeho oprava […]

Polsko pokračovalo v těžbě v dolu Turów navzdory rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Teď za to přišel trest. Cenu za svévoli politiků ale zase ponesou běžní občané. Soudní dvůr Evropské unie definitivně potvrdil, že Polsko musí zaplatit za vědomé ignorování předběžného opatření v kauze dolu Turów. Zamítnutím odvolání zůstává v platnosti pokuta 500 tisíc eur denně za období, kdy těžba pokračovala navzdory soudnímu […]

Dne 10. 9. 2025 odmítl Nejvyšší soud České republiky dovolání Divadla F. X. Šaldy v Liberci proti rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem ve věci dříve vyslovené neplatnosti mé výpovědi. Nejvyšší soud odmítl argument divadla, které se pokusilo odůvodnit zrušení mého pracovního místa tím, že činnost umělce v základním pracovním vztahu nahradilo činností jiného […]

Proběhla na to vášnivá diskuse. Jedni říkají – je to proto, že liberecká radnice špatně investuje, peníze pak chybí jinde. Druzí zase, že Vratislavice mají svůj rozpočet, na společné věci nepřispívají. Jen díky tomu si mohou dovolit to, co jinde nejde.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.