Liberecký kraj neví, z čeho by platil opravu Lidových sadů, pokud přijde o dotaci

Zpackaný projekt opravy Libereckých sadů může mít ještě závažnou dohru pro rozpočet Libereckého kraje. Hrozí, že bude ze svého platit více jak 120 milionů, pokud se mu nepodaří přesvědčit ministerstvo, aby protáhlo termín, do kdy má stavbu kolaudovat a může tak na ní čerpat dotaci. Již dnes je jasné, že kraj kvůli špatně připravenému projektu původní a stávající termín nestihne.

Náš Liberec na to před několika dny upozornil jako první – kraji hrozí, že přijde o dotaci z Národního fondu obnovy, která mu měla pomoci rekonstruovat Lidové sady. Čím by byla pokryta taková ztráta, vedení kraje zatím neví. Na zastupitelstvu to přiznal i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

„Předpokládám, že bychom to museli najít v rozpočtu na příští rok,“ uvedl hejtman na dotaz opoziční zastupitelky a starostky České Lípy Jitky Volfové z ANO. Ta chtěla vědět, zda již dnes je rada kraje připravena na situaci, že o dotaci přijde. Konkrétní odpovědi se ale nedočkala.

„Tady se ukazuje, že prosadit takto uspěchaný projekt byla chyba,“ reagovala Jitka Volfová. „To, že se dnes bude snažit o prodloužení termínu je sice pěkné, ale zároveň je fér říct, že kvůli tomu projektu se na seznam nedostaly projekty další, neméně potřebné,“ dodala Volfová.

Rekonstrukce Lidových sadů měla být uzavřena zkolaudována do konce září roku 2025 a do konce letošního roku mělo začít nové „Hudební kulturně kreativní centrum Lidové sady“ začít fungovat. Tak zní podmínky dotace. Nicméně již dnes je jasné, že stavba dříve v lednu 2026 hotová nebude a kdy začnou Lidové sady opět sloužit veřejnosti, je ve hvězdách. Počítá se s polovinou roku 2026.

Jenomže „deadline“ pro úspěšné čerpání dotace je právě poslední den roku 2025. A to se nestihne. „My v současné době žádáme a velice intenzivně jednáme na ministerstvu o prodloužení termínu,“ sdělila zastupitelům za projekt odpovědná náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Hlavním důvodem je, že původní projekt nepočítal s rekonstrukcí střechy PKO, na jejíž havarijní stav je ovšem poukazováno již několik let. Místo opravy střechy byly v projektu upřednostněny takové věci jako pohyblivé hlediště nebo a nový multimediální sál pro pořádání zoologických konferencí.

Náměstkyně Vinklátová na zasedání Libereckého kraje argumentovala, že kraj při předání Lidových sadů získal od města Liberec špatnou dokumentaci. „My jsme obdrželi stavební dokumentaci a sami jsme provedli dílčí šetření a z obojího nám vyplývalo, že životnost střechy je ještě ř až sedm let. Poté, co se udělaly další sondy, objevil se špatný stav krovů a střechy jako celek,“ vysvětlila svůj postoj Vinklátová.

Jenomže proti tomu stojí více skutečností. Na havarijní stav střechy například opakovaně upozorňovali památkáři z Národního památkového ústavu v Liberci, kteří mají dohled nad touto památkou v gesci. „Je zodpovědností každého vlastníka či uživatele kulturní památky, aby udržoval památku ve stavu, aby nedocházelo k jejímu poškozování, a to například zatékáním. Tudíž vlastník musí posoudit, zda je střešní plášť v takovém stavu, který vyžaduje komplexní nebo lokální opravu. Orgány památkové péče mohou v případě, že vlastník nekoná, nařídit udržovací práce, pokud zjistí, že dochází k poškozování kulturní památky, například zatékáním,“ uvedl pro Náš Liberec ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář už roku 2023.

Ale hlavně: to, že je střecha ve vysloveně špatném stavu a bude potřebovat zásadní obnovu byl již v roce 2021 jeden z hlavních argumentů, proč má PKO Lidové sady přejít zdarma z majetku města do majetku bohatšího kraje.

Kontroverzní převod do majetku kraje, o kterém před volbami 2018 nikdo nemluvil, se odehrál v roce 2022, pár měsíců před volbami nadcházejícími. „Na zásadní rekonstrukce střechy, rozvodů či topného systému však městská zoo nemá finance a nemá je a ani dlouhá léta mít nebude ani samo město,“ psal ovšem ve svém prohlášení z roku 2021 ředitel zoo David Nejedlo, který byl v té době zároveň libereckým zastupitelem za STAN/Starosty pro Liberecký kraj, kteří převod botanické zahrady a zoo i s PKO Lidové sady nakonec prosadili.

Posléze, k překvapení mnohých, jak informoval Náš Liberec, byla zvolena zmíněná nákladná rekonstrukce PKO bez opravy střechy, ale loni se situace ukázala jako neudržitelná a kraj musel přiznat, že střechu opravit bude muset. Jenomže dnes již hrozí, že přijde o dotaci 121 milionů.

Tento postup z pozice krajské zastupitelky i náměstkyně dlouhodobě kritizuje Šárka Prachařová z ANO. „Musím říct, že jsem byla překvapená, když oprava střechy z původního projektu vypadla. Byl to jeden z hlavních důvodu převodu zoo a PKO pod kraj a já sama jsem na to opakovaně upozorňovala,“ připomněla na zasedání zastupitelstva Libereckého kraje Prachařová.

Prachařové dal nakonec, oproti vlastní náměstkyni Vinklátové, zapravdu i hejtman Martin Půta. „Myslím, že je třeba sportovně přiznat, že tomu tak opravdu bylo a na stav té střechy jsme byli upozorňováni,“ ukončil debatu na zastupitelstvu Martin Půta.

„Hudební kulturně kreativní centrum Lidové sady“ se začalo stavět loni a původně mělo stát zhruba 275 milionů. Nyní mají zastupitelé Libereckého kraje schválit navýšení rozpočtu akce o dalších cca 37, na zhruba 312 milionů. 121 milionů z této částky má tvořit dotace, která je nyní v ohrožení. Výběrové řízení vyhrála společnost CL-Evans.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vítězná ulice, kde nedávno proběhla rekonstrukce kvůli kanalizaci a plynu, se bude znovu rozkopávat. Město ani ne dva měsíce po znovuotevření Vítězné přišlo s
Podnikání obchodníků s chudobou v Liberci přináší městu značné problémy, a to zejména ve výskytu lidí bez domova a asociálních jedinců v centru města,
Na sídlišti Broumovská se chystá masivní přestavba bývalého OD Korint. Má vzniknout 26 metrů vysoký komerčně bytový komplex, který zastíní okolí a zatíží okolí
Do budovy URANu pod vlakovým nádražím se tento týden budou stěhovat zpět úředníci. Skončila tak dlouholetá rekonstrukce, která přinesla na jedné straně kvalitní architektonickou