Do budovy URANu pod vlakovým nádražím se tento týden budou stěhovat zpět úředníci. Skončila tak dlouholetá rekonstrukce, která přinesla na jedné straně kvalitní architektonickou obnovu budovy, ale na druhou stranu extrémní prodražení stavby, podivné manipulace s veřejnou zakázkou, kde podle policie probíhala i korupce.
„V době od 14. 3. do 31. 3. 2025 bude probíhat stěhování Odboru sociální péče Magistrátu města Liberec do budovy URAN na třídě 1. máje. Pro veřejnost bude otevřeno od 1. 4. 2025,“ uvádí mluvčí libereckého magistrátu.
V URANu kromě sociálního odboru sídlí liberecká městská police, včetně přestupkového oddělení, které muselo po dobu oprav do jiné budovy magistrátu. Nově je v Uranu navíc zázemí pro sousední autobusové nádraží, otevřené je od začátku února.
Samotná rekonstrukce, provedená podle návrhu studia re:architekti, se extrémně prodražila. Podle původní nabídky z konce roku 2021 měla stát 75 milionů korun, ale nakonec se rekonstrukce budovy vyšplhala až na necelých 166 milionů. Za realizací stojí Společnost CMS pro rekonstrukci objektu URAN, jejíž společníky jsou společnosti CL-EVANS, Metrostav DIZ a STAPROM CZ.
Cena díla letěla neuvěřitelným způsobem nahoru. Původní vítěz soutěže nabízel ještě před třemi lety za rekonstrukci 75,2 milionu korun. Poté to bylo 84,4 milionu. Později se cena vyšplhala na necelých 137 milionů. Náš Liberec celou zakázku a její podivný vývoj podrobně popsal zde
Vedení města dnes otevřeně přiznává, že na vině je špatně připravený projekt. Přitom město si platilo, jak informoval Náš Liberec, i externího manažera, který měl na celý projekt dohlížet. Byl jím bývalý kontroverzní úředník magistrátu Michal Vereščák. Ten měst za svou práci při přípravě projektu naúčtoval 150 tisíc korun.
Podle orgánů čiinných v trestním řízení rovněž tuto veřejnou zakázku provázela i organizovaná korupce. Podle policie totiž byla rekonstrukce URANu jednou ze zakázek, kterou přímo řídil podnikatel a spolumajitel SYNER Group Petr Syrovátko. Ten měl, dle detektivů, záměrně usilovat o prodražení stavby a určovat i vítěze veřejné zakázky. Jeho nástrojem byl pak, dnes již bývalý, náměstek za ODS Per Židek. Oba muži jsou dnes policií obviněni.
Policie má přímo za to, že Petr Židek se nejprve snažil rekonstrukci URANu zabránit nebo ji alespoň protahovat. Chtěl docílit toho, aby město koupilo budovu S-tower, která patří Syner Group, kam by se přestěhovali úředníci z URANu.
„…realizaci (rekonstrukce budovy URAN-pozn.red.) se snažil zabránit, respektive ji alespoň zpomalit ztížením procesu zadávání veřejné zakázky na výběr dodavatele stavebních prací, a to i zdůvodu prodloužení realizace stavebních prací tak, aby Statutární město Liberec muselo dlouhodobě pronajímat náhradní alternativní prostory pro zaměstnance Magistrátu města Liberec,“ píše se v policejním odůvodnění.
Nákup S-tower se Židkovi nepovedlo prosadit, ale nakonec se, dle policie, začalo se pracovat na tom, aby se zakázka na rekonstrukci URAN alespoň dostala do těch správných rukou. respektive do rukou předem určených Petrem Syrovátkem.
„…když se mu (Petru Židkovi -pozn. red.) koupi (S tower – pozn. red.) nepodařilo prosadit, slíbil mu (Petru Syrovátkovi-pozn. red.) zadávací dokumentaci rekonstrukci budovy URAN společně s projektem rozpočtu stavebních prací v elektronické podobě na flashdisku, současně s poskytováním informací, kdy nadlimitní zakázku „Rekonstrukce objektu URAN, Liberec III“ s nejvýše přípustnou cenou 117 200 000 Kč bez DPH získala podezřelým Petrem Syrovátkem vybrané sdružení dodavatelů Společnost CMS pro rekonstrukci objektu URAN, jehož společníky jsou společnosti CL-EVANS, Metrostav DIZ a STAPROM CZ s nabídkovou cenou 136 455 774,22 Kč včetně DPH s tím, že se společnosti holdingu SYNER Group budou na zakázce podílet pouze subdodavatelsky,“ píše se v policejním dokumentu.
15 Responses
Škoda, že autor nezmínil, že velkou zásluhu na zrekonstruovaném Uranu má také pan Felcman. I díky jeho hlasu se špatně připravený a násobně dražší projekt podařilo dokončit. Je na místě si zatleskat. Určitě se nové zázemí brzy promítne do efektivity a přístupu úředníků. Ještě co nejdříve opravit zámeček a možná nakoupit paruky, ať dokreslí atmosféru.
Tohle přisvojování zásluh mi vždycky přijde strašně komický a experti jsou na tohle právě zeleno-lol-změnaři, vždycky přispěchají k nějakýmu FcB příspěvku a upozorní na sebe. Z toho mám akorát dojem, že jim jde jen o sebe a ne o to, zda se ten projekt dokončí. Mně jako voliči je uplně ukradený kdo má jakou zásluhu.
Já nemám problém se k tomuto přihlásit sám. V době rozhodování, zda Uran rekonstruovat či ne, se tu umetala cestička k alternativnímu řešení – nákupu S-toweru, jak vyplývá z článku i zjištění policie. Pokud by rekonstrukce Uranu padla, zahučelo by město do toho nákupem S-toweru o nějakých 200 mil. více. Bylo to správné rozhodnutí. Vícepráce na Uranu jsou blbý a vypovídá to o špatném postupu města, to na tom ale nic nemění.
A kde jste přišel na rozdíl 200 mil? S tower měl být za 260 a pokud víme tak žádné investice do něj jít nemusely a jako úřad funguje bez problému. Navíc je dvakrát větší než uran. Mohli se tam přestěhovat všichni úředníci města a mohl byt úřad na jednom místě. Navíc se mohl uran prodat, s nemuselo se do něj nacpat 170 mil. Takže prostá matematika 260-170-50(za prodej uranu) a je to 40mil. Ale za těch 40 mil si kupujete dvakrát větší barák. Tak kde je problém? V ekonomice to nebude, asi je problém v nenávisti 😉
S-Tower by se musel celý zrekonstruovat
Proč, byla jste tam na úřadě? Ten barák je rozhodně v mnohem lepším stavu, než většina městských objektů.
No co ale chcete v Synerově ??
Loni kvůli tomu policie vybere radnici, ale všichni se Zámečníkem v čele se tváří jakože se vlastně nic nestalo. To je naprosto neuvěřitelné, co se tu děje
Doporučuji se podívat do Uranu. Suterén budovy je v naprosto katastrofálním stavu, vše zůstalo původní jako před 50 lety. Páteřní rozvody vody elektřiny kanalizace též zůstaly původní. Je udělán pouze plášť budovy, ostatní je původní. Tunel jak prase, cena tak maximálně 50 mil. a ne skoro 200
Škoda, že jste se nepříhlásil s partou zedníků, mohl jste mít 150 na účtu. Škoda no..
S partou ukrajinských zedníků by to bylo 25 mil. 🙂. Doporučuji Vám to tam navštívit, aby jste viděl realitu. Já mám tu čest tady pracovat. A tento názor nemám sám.
Když myslíte, že to tak je, přiložte fotodokumentaci a podejte na PČR trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu podvodu, dotačního podvodu, poškození zájmů Evropské unie, zneužití pravomoci úřední osoby. Následné vyšetřování pak podezření potvrdí nebo nepotvrdí a uvidíme.
Mimochodem, myslel jsem, že lidé pracující v této budově vědí, že se nepíše aby jste, ale abyste.
No já myslím, že už se tím policie zabývá, hlavně kvůli projektu a spřátelené firmě pana Janďourka. Ta to dostala prý z ruky, a za nízkou cenu, kterou pak několikrát navýšili. Za 150 mil rekonstrukce tak z 75%. Hlavně uvidíme jak ty pozinkovaný plechy dlouho vydrží, aby se to nesypalo jako starý obchoďák. A je zajímavý, že ty architekti pro Liberec nikdy nedělali a začali až když se do vedení dostali SLK, Zámečník a Janďourek. Holt Janďourkovo spolužáci.
Naši generaci stavitelů (před 89) kritizovala nová generace, že jsme stavěli šedivé králikárny. Měli pravdu. Z šedých králikáren jsou barevným zateplovákem docela pestrá sídliště. Co je to nový URAN? Šedivý hnus. Když jedu přes Rybníček a vidím tu šeď, tak je mi nevolno. A tak bych mohl pokračovat celým Libercem.
Asi nerozumíte moderní architektuře. Architekti zvolili neokoukané řešení, které se určitě všem ostatním líbí.