Podnikání obchodníků s chudobou v Liberci přináší městu značné problémy, a to zejména ve výskytu lidí bez domova a asociálních jedinců v centru města, kteří jsou sem sváženi z jiných obcí. Vypadá to, že liberecké centrum bude následovat příklad sousedního Jablonce nad Nisou.
Náš Liberec nedávno upozornil na katastrofální situaci ohledně Jablonce nad Nisou, kde několik ubytoven v centru města enormně zhoršilo kvalitu bydlení místním občanům. Obchodníci s chudobou sváží do Jablonce problémové jedince i rodiny ze všech koutů republiky i ze Slovenska, přihlásí je k trvalému pobytu a pobírají na ně od státu dávky.
Když ovšem možnost čerpat dávky skončí, lidé, kteří obchodníkům s chudobou slouží jako zdroj jejich příjmů, jsou často bez smilování vyhozeni na ulici. A na ni zůstávají. Což městům přináší nemalé problémy. To naší redakci potvrdili i sociální pracovníci, kteří do ubytoven chodí (redakce jejich jména zná, ale na vlastní žádost je neuvádí).
„Jakmile přestanou platit, okamžitě, často ten den, jsou vyhozeni na ulici. Často se jedná i o celé rodiny a nezřídka od majitelů ubytoven dochází i k násilí vůči těmto lidem,“ popisují praxi některých obchodníků s chudobou sociální pracovníci.
Město Liberec se ovšem už začíná podobat Jablonci. I zde působí obchodníci s chudobou, kteří praktikují výše zmíněné způsoby. Zároveň se snaží ve městě skupovat další a další nemovitosti, kam by mohli své problematické klienty svážet.
Náš Liberec například upozornil na praktiky podnikatele a bývalého lídra ČSSD v Libereckém kraji Adama Duška, jehož firma Dostupné bydlení Severní Čechy v Jablonci nad Nisou provozuje obávanou ubytovnu Neptun na Liberecké ulici. Jeho způsob podnikání dělá vrásky místním obyvatelům i městu Jablonec nad Nisou.
Týž podnikatel ovšem stejný byznys provozuje i v Liberci. V minulosti například sociální pracovníci kritizovali podmínky na ubytovně Mydlák na Františkově nebo na ulici Ještědská, kde Dušek obchod s chudobou provozoval. Před pár měsíci získal i ubytovnu u liberecké přehrady a snaží se skupovat další nemovitosti, které by mohl plnit svými klienty i z jiných měst nebo až ze Slovenska.
A v Liberci to začíná být znát. Od nádraží po horní centrum je možné pozorovat stále větší skupiny bezdomovců a lidí, kteří jsou na sociálním dnu, mají problémy s alkoholem a drogami. Trpí tím veřejný prostor, čistota města i zdraví a bezpečí jeho obyvatel.
Námi oslovení sociální pracovníci tento trend potvrzují. „Ano, zvýšený výskyt těchto lidí i problémů, které jejich koncentrace přináší, jednoznačně souvisí s aktivitami obchodníků s chudobou,“ dodávají.
Podnikatelé s chudobou ale vidí věc opačně. Jak informoval Náš Liberec, například zmíněný bývalý sociální demokrat Adam Dušek vnímá své podnikání jako pomoc lidem v nouzi.
„Naše společnost aktivně věnuje boji proti tzv. obchodu s chudobou a garantujeme, že cena ubytování nikdy nepřesáhne 6 800 Kč na osobu. V této částce jsou zahrnuty veškeré poplatky, úklid společných prostor, Wi-Fi připojení, služby správce objektu a další. Naším hlavním cílem je poskytnout lidem základní a důstojné bydlení, aby se ocitli mimo riziko bezdomovectví,“ uvedl ve vyjádření Michal Wildner ze společnosti Adama Duška Dostupné bydlení Severní Čechy, bývalý politik a tajemník liberecké ČSSD.
foto: Facebook