Zastupitelstvo města Jablonce nad Nisou má tento týden schválit výkup problematické ubytovny Neptun na Liberecké ulici, kam obchodníci s chudobou sváží problematické klienty z celé země, aby jim ze svých příspěvků od státu platili nájemné. Za 56,5 milionu korun. Současný majitel za Neptun zaplatil přitom před třemi lety 33 milionů.
Vrací se problém tolerovaného byznysu s chudobou Jablonci jako bumerang? Vypadá to tak. Náš Liberec před několika týdny ukázal na obrovský problém, který pro obě jizerská města představuje „podnikání“ určitých skupin, které do Liberce a Jablonce nad Nisou sváží ty nejchudší, ale i problematické lidi z celé země i ze zahraničí, aby zde na ně mohli pobírat nemalé státní příspěvky a dávky.
„Podnikání“ firem jako Dostupné bydlení bydlení Severní Čechy, s.r.o., za kterou stojí bývalý lídr liberecké ČSSD Adam Dušek, doslova ničí Liberec i s Jabloncem nad Nisou. V Jablonci dělá problém městu i místním obyvatelům zejména ubytovna Neptun na Liberecké ulici, kde obchodníci s chudobou kumulují problémové klienty z celé ČR i ze Slovenska. A to chce teď město Jablonec vykoupit za 56,5 milionu korun.
Panelový dům Neptun s kapacitou 178 osob ale funguje jako problémová ubytovna ve správě Duškovy firmy teprve od roku 2022. Tehdy ji od předchozích majitelů koupila společnost Neuman byty Jablonec s.r.o., za kterou stojí majitelé, kteří s Duškem systematicky v jeho obchodu s bídou, spolupracují: koupí nemovitost a Adam Dušek do ní začne svážet lidi, které zde přihlásí a pobírá na ně dávky. Majitelům nemovitosti pak platí tučný nájem.
Firma Neuman byty Jablonec s.r.o. koupila jablonecký Neptun v roce 2022 za 33 milionů korun. Pokud tedy město ubytovnu odkoupí, současný majitel vydělá pěkné peníze – 23,5 milionu korun. A to k tomu je třeba připočítat zisk ve formě státních dávek, kteří obchodníci s chudobou skrze nájem ve svých nevyhovujících ubytovnách, získávájí.
Jak informoval Náš Liberec ceny za ubytování v jabloneckém Neptunu nejsou přitom nijak nízké – měsíční ubytování za lůžko zde vyjde na 6800 Kč. To ale znamená, že z jednoho „bytu“, ve skutečnosti velmi malého prostoru, kde žije čtyři nebo pět lidí, dostává společnost Dostupné bydlení Severní Čechy, s.r.o. skrze své klienty od státu obrovské peníze. Připomeňme, že jenom Neptun má kapacitu 178 osob, počty pak nejsou složité.
Jako nejproblematičtější ubytovnu ji označila i Vstupní analýza z roku 2024, kterou pro město Jablonec nad Nisou zpracovala Agentura pro sociální začleňování. Výzkumníci popisují velice špatný stav celého objektu a podmínky, na které stát doplácí velké částky každý měsíc. Nejedná se jen o zoufalý technický stav budovy a bytů, problémy s alkoholem a drogami v místě, kde vyrůstají děti, ale podle Analýzy si i „mnoho obyvatel stěžovalo na výskyt krvesajného a škodlivého hmyzu.“
Náš Liberec informoval i o tom, že město Jablonec s problematikou, kterou představuje Duškův obchod s bídou, neúspěšně bojuje. „Konkrétně ubytovna Neptun způsobuje městu nemalé problémy. Z tohoto důvodu jsem v loňském roce vedla jednání se zástupcem majitele panem Wildnerem (bývalý tajemník liberecké ČSSD- pozn.red.), na kterém jsem domluvila i prohlídku této ubytovny. Na jednání jsem seznámila zástupce s představou města o možné spolupráci, která by alespoň částečně pomohla zlepšit stav v této konkrétní ubytovně a jejím nejbližším okolí,“ uvedla náměstkyně jabloneckého primátora Jana Hamplová (STAN/SLK), která sociální problematiku v gesci.
Nicméně podle námi oslovených odborníků by města mohly být na podobné „podnikatele“ podstatně tvrdší. „Chápu, že města mají svázané ruce poté, co Ústavní soud v roce 2021 zrušil možnost vyhlašovat tzv. bezdoplatkové zóny (tedy lokality, v nichž se mohou koncentrovat ubytovaní, kteří žádají stát o příspěvek na bydlení -pozn.red.),“ uvedla sociální pracovnice, jejíž jméno naše redakce zná, ale na vlastní žádost jej neuvádí.
„Nicméně si myslím, že by samosprávy mohly být daleko razantnější. Ti lidé na těch ubytovnách samozřejmě nežijí v zákonných standardech, proto nechápu, proč města a stavební úřady, například ve spolupráci s hasiči, hygieniky, ale i policií, neuvádějí více kontrol a podobně,“ uvedla sociální pracovnice.
Firma Adama Duška Dostupné bydlení Severní Čechy s.r.o. ale svou činnost vidí jinak. Označují se jako bojovníci s chudobou a za dostupné bydlení. Podle vlastních slov mají na území Liberce a Jablonce zhruba 500 lůžek, skrze která pomáhají lidem. Nově vlastní ubytovací zařízení i v Michově Hradišti.