Liberec nutně potřebuje sběrný dvůr. Ten v Ampérové ulici přestává stačit, jak uznává i současné vedení města. Radnice přitom není schopná zařídit pro Liberečany nový a sedm let jej jen slibuje. Aktuálně navíc prodalo pozemky u dálnice, kde byl původně plánován a byla na něj sehnána dotace. Město tak dál bude vozit odpad do Mimoně a platit miliony korun navíc.
Radnice prodala pozemky v Londýnské ulici, u výpadovky na Děčín, kde někdejší náměstkyně primátora Karolína Hrbková ze Změny pro Liberec v letech 2014 až 2018 připravila se společností FCC projekt nového sběrného dvora a kompostárny a sehnala na ně dotaci, Severočeské vodárenské společnosti za 50 milionů korun.
Realizace nového sběrného dvora a kompostárny tak definitivně padá. Město za celých sedm let není schopno přijít s nějakou reálnou koncepcí vytvoření alespoň nové kompostárny, byť ročně doplácí miliony korun na to, že svůj zelený odpad sváží do 40 km vzdálené Mimoně.
Což stojí Liberec nemalé peníze. Každý rok vyjde na několik milionů korun. Například v roce 2023 to bylo 4 476 816 Kč. Celou problematiku má na starosti náměstek primátora Jiří Janďourek ze STAN/SLK, který za sedm let není schopen najít řešení.
Přitom to byl právě Jiří Janďourek, kvůli kterému v roce 2019 propadla dotace na tehdy zamýšlený nový sběrný dvůr v Londýnské ulici, jehož součástí měla být kompostárna. Náš Liberec již tehdy o tom informoval jako o prvním výrazném koaličním sporu v tehdy nové radě Starostů, ANO a ODS, která od roku 2018 vládla v Liberci (od roku 2022 se přidali Piráti).
Vedení města tehdy zdědilo připravený projekt od společnosti FCC, která pro Liberec zajišťuje svoz odpadu a v níž má město 45 procentní podíl. Jenomže tehdy nový hlavní architekt ze Starostů – a dnes náměstek Janďourek -nebyl spokojen s jeho vizuální podobou a prosazoval, aby na sběrný dvůr a kompostárnu u výpadovky na Děčín byla udělaná architektonická soutěž.
S tím ale narazil u koaličních partnerů. Další architektonická soutěž na sběrný dvůr přišla jako zbytečné vyhazování peněz. Rozpory v koalici se táhly tak dlouho, že dotace, kterou na nový sběrný dvůr sehnala předchozí náměstkyně Karolína Hrbková propadla.
Kancelář architektury pod Janďourkovým vedením posléze tři roky připravovala nový projekt sběrného dvora, aby vedení města následně ohlásilo, že místo kompostárny bude stavět bioplynovou stanici. Ta by měla vzniknout v součinnosti s Teplárnou Liberec, kde má město 30 procent vlastnictví.
Jenomže od roku 2022 se projekt moc neposunul, byť má být v nejbližších dnech zastupitelům představena varianta, která počítá s výstavbou obří bioplynky pro 30 tisíc tun odpadu v řádu několika stovek milionů korun. A je otázkou, zda se tak nebude jednat o další z projektů, který zůstane jen ve formě vizualizací a PR reportáží z radnice.
Ještě později, v roce 2023, přišel Jiří Janďourek s vizí nové kompostárny ve zhruba 20 kilometrů vzdálené Chotyni. Vedení města ještě loni sázelo na spolupráci se soukromým sektorem. Partnery měly být Mateo Solutions, a. s., a KOBRA Údlice, s. r. o. Kompostárna Chotyně měla sloužit jako zařízení pro zpracování bio odpadu, čistírenských kalů a odpadů ze zeleně, vznikajících při údržbě zelených ploch města a na nemovitostech občanů. Liberečané by si prý mohli Chotyně vozit i kvalitní kompost…
Nicméně proti variantě velké liberecké kompostárny v 20 kilometrů vzdálené Chotyni, která má nahradit kompostárnu ve 40 kilometrů vzdálené Mimoni, se tvrdě postavili místní obyvatelé i radnice. Za dva roky od představení této varianty se nestalo nic. A Liberec dál vozí za miliony ročně svůj bio odpad do Mimoně za nemalé peníze.