Hodně z Vás trápí nejen to, co Andrej Babiš jako premiér dělá, ale také to, že má velkou podporu veřejnosti. Bez ohledu na to, co dělá, v průzkumech je stále velmi vysoko, zatímco jeho nejvýraznější odpůrci spíše ztrácejí.

Plyne z toho, že ANO neporazíme, pokud nenabídneme lepší alternativu, i pro jeho současné příznivce.

Jak toho docílit? Měli bychom si vzít ponaučení z toho, proč jej podporují. Když s těmito lidmi mluvím, často zaznívá jedna překvapivá emoce: Hněv. Hněv na ty vlády, které vládly před ním. Protože ty vlády svými kroky také dělily společnost, jen jinak, než to dělá A. Babiš s M. Zemanem nyní. Volba pro Andreje Babiše nemusí být jen volba pro něj, často jde o volbu proti těm, kteří tu byli před ním a kteří se také pokoušeli si stát přivlastnit.

Pokud chceme Andreje Babiše jednou porazit, nezbývá, než si přiznat, že jejich pocit může být oprávněný.

Příklady?

Ovládnutí justice: Jsme v Liberci, ve městě, které se ještě nedávno pyšnilo titulem Mekka korupce, než nás předběhlo Ústí. Přesto za žádnou kauzu nebyl ještě nikdo z odpovědných, ze členů vedení města potrestán. Může za to zneužití justice Andrejem Babišem? Rozhodně ne, zneužívání justice bylo naším problémem ještě před tím, než se vůbec stal členem vlády.

Dotační podvody: Opět, jen v Liberci a v okolí byla minimálně desítka projektů, které nesou mnoho znaků dotačních podvodů. Může snad za ně Andrej Babiš? Nemůže.
Naší smutnou skutečností je, že Andrej Babiš jen pokračuje v tom, co zde nastavili ti před ním. Proto nechci být postaven před volbu mezi Andrejem Babišem na jedné straně a jeho předchůdci na straně druhé. Byla by to špatná volba. Potřebujeme alternativu vůči oběma. Pozitivní vizi pro Česko a pro budoucnost.

Tahle alternativa tu přitom pomalu vzniká. Je jím protest studentů proti nečinnosti politiků v boji proti změně klimatu, #fridaysforfuture, pátky pro budoucnost. Chceme-li protestovat proti vládě a chceme-li získat spojence, podpořme studenty v jejich protestu, povzbuzujme je, berme jejich požadavky vážně. Ani to klima totiž nezlepšíme, pokud nezačneme budovat právní stát a pokud nezlepšíme úroveň naší státní správy, než jak jsme to dokázali doteď. Je to příležitost, kterou bychom si neměli nechat ujít.

Připojit se můžete třeba ve čtvrtek, k protestu rodičů za klima, a nebo poslední květnový pátek k #fridaysforfuture, i u nás, v Liberci.

Děkuji Vám.

Jaromír Baxa, městský zastupitel za LOL! - Liberec otevřený Lidem

Projev přednesený na demonstraci "Opravdu chceme demisi!", v Liberci 13.5.2019

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;