Ptáte se, proč jako jablonecký zastupitel píšu o Litoměřicích? Máme totiž mnoho společného. Obě okresní města a jejich spádové oblasti mají podobnou velikost, obě města jsou výlučnými vlastníky nemocnice a v obou městech vládne ODS, která v obou městech, stejně jako ostatní strany, byla před volbami proti privatizaci nemocnice. A hlavně v obou městech proběhlo úspěšné referendum. V Jablonci loni o hazardu a v Litoměřicích nyní o budoucnosti nemocnice.

Jediný rozdíl je v tom, že litoměřická nemocnice je akciovou společností, kdežto jablonecká příspěvkovou organizací. To se nelíbí řediteli naší nemocnice, který se svou mateřskou ODS dlouhodobě usiluje o její převod na akciovou společnost. Na příkladu Nemocnice Litoměřice se však ukázalo, že tento krok může být velmi nebezpečnou přípravou na privatizaci, o kterou se nové vedení Litoměřic skutečně pokusilo.

Proto občané tohoto města s 24.000 obyvateli (19.000 voličů) nasbírali přes 5.000 podpisů (stačilo 1.900) pro vyhlášení referenda o budoucnosti nemocnice na termín krajských voleb na podzim 2020. Přestože vedení Litoměřic dělalo všemožné obstrukce a vyhlásilo své vlastní referendum, a navíc na jiný než požadovaný termín, voliči se drtivě vyjádřili proti privatizaci.

Litoměřice jsou tak prvním větším městem u nás, kde proběhlo platné a pro zastupitele závazné referendum, i když se konalo mimo termín voleb, tedy v jednom dni, a navíc pouze od 10 do 20 hodin. Přesto přišlo neuvěřitelných 52 % voličů a 96 % hlasovalo pro zachování nemocnice ve veřejném vlastnictví, tedy města, kraje nebo státu.

Budiž to jako varování pro všechna města s vlastní nemocnicí, tedy i pro Jablonec, že veřejnost je jasně proti privatizaci nemocnic. Péče o zdraví je totiž služba, ne byznys. Jako klub Společně pro Jablonec proto budeme vždy proti privatizaci nemocnice i proti jejímu převodu na akciovou společnost. Pokud budou všechny strany držet své předvolební sliby, ani k jednomu by nemělo dojít. Pro příklad, jak by privatizace mohla dopadnout, totiž nemusíme chodit daleko. Stačí se podívat na příběh původně městské, poté soukromé a od července krajské Nemocnice Frýdlant.

Jakub Macek, zastupitel Společně pro Jablonec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;