Cenzura v Liberci

Nemálo z nás si oblíbilo komiks s názvem „Co týden dal a vzal“, který poslední krátký čas počátkem každého týdne vycházel v Libereckém deníku. Teď je s ním konec.

Důvod? Prostě se to nelíbí některým libereckým politikům (ukážeme si kterým) a za reálného kapitalismu platí víc než svoboda slova svoboda trhu a maximalizace zisku.

Není to poprvé, co zdejší mocní (nebo spíš nemocní mocí) zasáhli do chodu regionálního média. například v červnu tohoto roku "důrazné protesty" ze strany parodovaných musel zmizet z internetové verze Libereckého deníku rozhovor s levicově orientovanou uměleckou skupinou Guma Guar (stáhnut byl po několika málo hodinách), která si při svém vystoupení v Liberci dovolila dělat legraci z napojení firmy Syner na zdejší politiku.

Ani ne půl roku na to tu máme další zásah vydavatele proti tvůrčí svobodě redaktorů. V Libereckém deníku v posledních několika málo týdnech vycházel pravidelně každý týden komiks s názvem odkazujícím na kdysi populární pořad „Co týden dal a vzal“. S někdy méně, povětšinou ale více vtipným nábojem glosoval události liberecké politiky, které často dával do souvislostí s jinými aktuálními nebo už naopak zevšeobecnělými tématy. A to se mu stalo osudným.

V předposledním čísle si bral na paškál situaci v liberecké ČSSD, zejména pak kolem jmenování zastupitele Milana Šíra (ČSSD) do libereckých technických služeb, kde nebyl znázorněn jinak než jako muž sedící v trafice. Na zasedání libereckých sociálních demokratů za to pak (nejen) z úst jmenovaného schytal pěknou salvu kritiky.

Posledním (a možná tím právě nejosudnějším) bylo vydání, které dávalo do souvislosti eroticky laděný kalendář českodubských hasiček a místní politickou scénu. Vedle nikterak nevkusných či nemravných koláží libereckých zastupitelek vystupujících v roli modelek se zde objevil i „SuperJirka“ – koláž exprimátora za ODS Jiřího Kittnera coby Supermana, jen pod košilí hrdiny neprobleskovalo supermanské „S“, ale „S“ jiné – logo Syneru.

Svoje znázornění (skutečně nikterak hanlivé) v komiksu nemohla rozdýchat především předsedkyně liberecké KSČM Dana Lysáková, která nelitovala energie, aby zavalila zdejší redakci Libereckého deníku, ale zejména jeho ekonomické vedení mimo město, rozhořčenými dopisy, kde vyúčtovávala, o kolik že na její podnět přijde vydavatelství na předplacených kupcích i zrušených inzercí.

K ní se nepřímo přidal i Jiří Kittner, který ve svém článku označil komiks za nehoráznost a překročení všech hranic, jelikož je zde znázorněna i jeho manželka (ta tu ale na rozdíl od zastupitelek nebyla jako modelka, jen svého chotě v „supermanském“ držela kolem ramen).

A výsledek? Vedení Vltava-Labe press, pod které i Liberecký deník spadá, se (opět) rozhodlo nedráždit zdejší politiky, ale hlavně předejít snižování zisků a komiks proto zakázat. Když jde o peníze, cenzura není na škodu. Ostatně neudělalo tak vůbec poprvé,a to nejen v případu s Guma guar. Dokonce i na stránkách facebooku zmizel komentář Libereckého deníku, který pravý důvod konce komiksu vysvětloval. U dalšího příkladu cenzury v libereckých médií a chamtivosti jejich vydavatelů tak dostává lidové rčení „Mlčeti zlato“ trošičku mrazivý nádech.

Těch několik málo dílů komiksu parodujících libereckou politiku, které stačily před zákazem ještě vyjít naleznete (tedy zatím naleznete) na facebookovém profilu Libereckého deníku.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;