Liberecké opozici (Změna pro Liberec) se povedl husarský kousek. Na vlastní pěst se jí podařilo přesvědčit Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), že zveřejňování videozáznamů umožňuje lepší informovanost občanů a rozhodně není v rozporu se zákonem.

Kolize se zákonem byl totiž údajným důvodem, proč liberecká vládnoucí koalice odmítala záznamy zveřejňovat. Prý to povídali v Karlových Varech.

V současné době tedy Změna pro Liberec disponuje názorem ÚOOÚ, který potvrzuje to, co je jinde (i v Čechách, ale nikoliv s posvěcení ÚOOÚ – v tom je počin Změny pro Liberec skutečně průlomový) samozřejmé. Že totiž ti, kteří jsou placeni z peněz svých spoluobčanů, aby se řádně starali o jejich majetek a chod jejich domovů, se nemají skrývat a jejich rozhodnutí i s jejich zdůvodněními mají být všem na očích.

V reakci na úspěch Změny pro Liberec u ÚOOÚ se k tomuto přihlásilo i současné vedení města. Ústy primátorky Martiny Rosenbergové se dovídáme, že „Již na jednání Svazu měst a obcí, které proběhlo ve dnech 17.5.- 18.5. 2012., jsem toto téma rozebírala s primátorem Karlových Varů Petrem Kulhánkem. Právě on mi sdělil, že ÚOOÚ zaujal již daleko vstřícnější postoj k archivaci záznamů jednání ZM. Nyní chystáme další kroky k prosazení tohoto záměru, aby byly dodrženy všechny podmínky požadované Úřadem, a aby nemohla být archivace později zpochybněna.“  Dále paní primátorka děkuje Změně pro Liberec, že „že se aktivně připojila k naší snaze (zvýrazněno redakcí) o umožnění archivace a zveřejňování videozáznamů.“

Snaha paní primátorky podílet se na úspěchu opozice a přiřadit se k těm, kteří se snaží o větší transparentnost před občany, je až dojemná. Je nutné říci, že současná koalice začala alespoň s on-line přenosy zastupitelstva, které ovšem trvají často až do noci a pokud si chce například občan pustit jen určitou pasáž, má smůlu. Nicméně o přenosech ze zastupitelstva se začalo jednat v době, kdy ještě na v radniční koalici byla Změna pro Liberec, která byla posléze sesazena v rámci opozičně smluvních dohod s ODS. Ale i tak současné koalici patří díky za to, že alespoň online přenosí již nyní běží.

Za co se děkovat nemusí je způsob, jakým vládnoucí koalice – prostřednictvím primátorky Rosenbergové – odmítala archivaci přenosů ze zastupitelstva. Jako strašáka vytáhla Karlovy Vary, protože tam to prý někdy tehdy ÚOOÚ zakázal a hrozí (opět!) pokuty, a tak to v Liberci nesmí být jinak. Jako by v Karlových Varech byla věštírna, stejně "jasnozřivá a neomylná" jako ve starověkých Delfách. Žádná snaha, iniciativa nebo pokus to změnit, ignorování jiných příkladů, kde to jde, ač k tomu má koalice celou malou armádu úředníků - nic. Až když se to podařilo opravdu na vlastní pěst opozici, najednou se přijde s tvrzením, že prý i v Karlových Varech říkali, že už to bude lepší a tak se také začneme snažit, takže je to vlastně hlavně naše vítězství.

Logika trošku jako ze základní školy, ale nechť. Důležité je, že záznamy, budou. Možná to nebude někomu příjemné (pamatujeme si na obstrukce, jak občanům znepříjemnit poslech jednání na zastupitelstvu), ale to se nedá nic dělat, na to je to moc důležité téma. A navíc - když už to říkali v Karlových Varech ...

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;