Martin Sepp - ČSSD- Liberecký kraj

„Žít skromně jako socan..“ Tuto větu použil minulý týden při debatě kandidátů na hejtmana v Liberecké knihovně sociálně demokratický náměstek hejtmana současného Radek Cikl a stal se nejzábavnějším mužem večera. Včera, chvíli před půlnocí, jsme zveřejnili tabulku „Kolik berou liberečtí politici“, ze které jasně vyplývá, že to s tou socanskou skromností není až tak horké. Ale jeden pozitivní dopad to má už po pár hodinách – politici ČSSD, kteří měsíce odmítali zveřejnit své příjmy, už se hlásí s požadavky na korekturu.

Pro většinu lidí astronomické měsíční částky, které přední liberečtí politici berou, zarazí asi nejednoho občana/voliče. Ačkoliv je „vítězem“ v pobírání odměn z funkcí, které jsou svázané s politickým mandátem, Jiří Kittner z ODS, budiž mu ke cti to, že nikdy své příjmy netajil a neměl problém je kdykoliv zveřejnit. To u politiků sociální demokracie nelze ani naznačit.

Možná to souvisí s tím, že se liberečtí socialisté staví do role obránců „dolních deseti milionů“ a to pak zejména dnes výše jejich odměn křičí v porovnání se stále zhoršující se sociální situací většiny obyvatel země, jejichž zájmy mají údajně zastupovat. Dost možná i proto se liberečtí socialisté do dneška tak zuřivě bránili zveřejnit příjmy, které jim z jejich funkce plynou.

Na libereckém zastupitelstvu padala i slova o žalobách, pokud budou odměny zveřejněny (Milan Šír, který bez výběrového řízení získal nově vytvořené místo náměstka v TSML) nebo věty typu: „..co je Vám do toho?!“ (Martin Sepp na dotaz opozice – Jana Korytáře). Ostatně dlouhé měsíce jsme se i oficiální cestou z města i kraje pokoušeli získat tak normální informace, jako jsou výše odměn pro politiky usazené v organizacích, kde má město i kraj podíl. Výsledek? Mlčení a odmítání. U nemalé části společností to nevíme dodnes.

Ovšem stačilo dát včera před půlnocí na náš web článek, kde je zveřejněno „kolik berou“ a už dnes dopoledne přišel rozhořčený e-mail od náměstka Martina Seppa, kde vypočítává, kde co pobírá, kolik dohromady vlastně, jak se pleteme a jak se pan náměstek cítí poškozen. Milé. Jen stačilo, aby úřad kraje odpověděl už před měsíci. Ovšem kolik bral Martin Sepp po celé volební období (a například nevzdal-li se odměn až v návaznosti na skandál, kdy spolu s dalšími sociálními demokraty nezákonně pobíral desetitíce v krajské nemocnici), to odmítá říci dosud.

Doufejme tedy, že se podobně jako Martin Sepp i další politici (a nejen ti skromní, oranžoví) chytnou za nos a kolem zveřejňování odměn, které jim přineslo jejich politické angažmá, ubude tolik hysterie. Ve světě (nebo alespoň na západ od nás) je jejich zveřejnění samozřejmost.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;