Chládek a Tintěra

Jen malá a rýpavá poznámka. Glosička, za kterou vděčíme a děkujeme našim laskavým a zejména pozorným čtenářům. Mnoho povyku se spustilo, když jsme přišli s informacemi, že město nemá ani tušení, kdo pracuje na kontroverzní zakázce městských lázní. A že tam pracuje firma Syner a ne jen vítěz Chládek a Tintěra a jeho oficiální subdodavatelé. O trochu méně povyku bylo, když ÚOHS dal za pravdu Syneru, který si vymohl zakázku na Soukenném náměstí, kterou primátor Korytář zrušil. Je to už nějaká doba, ale: co, sakra, dělá Chládek a Tintěra na „Soukeňáku“?

Soukenné náměstí se opravuje. Opravuje jej firma Syner. Zakázku získala na poslední chvíli před volbami 2010, když byly ze soutěže vyřazeny další firmy. Náměstí mělo stát 17 milionů, bude stát nakonec 14 milionů, protože zde Syner neumístí některé, původně plánované, komponenty. Náměstí začíná ukazovat svou budoucí podobu a někteří architekti, kunsthistorici a urbanisté již nad jeho novou „obláčkovou“ vizáží (záhonky) už zdvihají obočí.

Zakázku na rekonstrukci náměstí, kterou těsně před volbami 2010 připravilo vedení města v čele s Jiřím Kittnerem, zrušilo vedení následující vedené primátorem Janem Korytářem. Jako důvod byl uveden katastrofální stav městské kasy a také nekoncepčnost vůči všem městským náměstím. Syner se ale odvolal, antimonopolní úřad rozhodl a pokutoval město. Další nové vedení pod primátorkou Rosenbergovou zakázku slíbilo realizovat, neodvolávat se i zaplatit pokutu od ÚOHS.

Na jaře tohoto roku jsme přišli s informacemi, že na rekonstrukci lázní se podílí společnost Syner a to nemalou měrou, ač nefiguruje mezi oficiálními subdodavateli. Doložili jsme to sérií fotek, které dokumentovaly přítomnost Syneru na stavbě po dobu půlroku. Chládek i Tintěra (oficiální vítěz zakázky na rekonstrukci lázní) i firma Syner se ohradily a že prý Syner tam dělá celou dobu jen za cca 12 milionů (z celkových cca 400 milionů) a protože to je tak malé procento z celkové zakázky, nemusí být uváděn jako subododavatel.

Na městě o ničem nevěděli. Náměstek Lukáš Martin (ČSSD) do té doby vůbec nevěděl, která bije, co je to kontrola zakázky, kdy se provádí, jaké jsou výsledky, nic. O to větší politická hesla, jak je vše v pořádku a že na podivnosti ukazují jen škarohlídi a bůhví kdo ještě.

Ale zpět od lázní k Soukennému náměstí. Ještě jednou děkujeme našim pozorným čtenářům a zejména těm s fotoaparáty. Tedy ještě jednou. Lázně opravuje Chládek a Tintěra, přitom tam (aniž by o tom město vědělo – ale díky nám už ví) pilně a dlouhé měsíce pracuje Syner. Soukenné náměstí opravuje Syner, ale pro změnu tady se objevují komponenty firmy Chládek a Tintěra.

Je to jen náhoda, zbytečný detail, pitomost nebo to poodkrývá něco ze zákulisního světa velkých stavebních lobby a veřejných zakázek? Dost možná o nic nejde, dost možná jde o hodně.

Přikládáme několik fotografií z místa rekonstrukce.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;