Liberecký kraj

„Nechoď, Vašku, s pány na led, mnohý příklad známe, že pán sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme,“ napsal ve čtyřicátých letech devatenáctého věku Karel Havlíček Borovský za svého pobytu v daleké Moskvě. Poslední týden ale ukázal, proč je jeho slova nutné tesat do kamene i zlata a že se nehodí jen pro Moskvu, Vídeň, Prahu, nýbrž i Liberecký kraj, a to o plných sto a sedmdesát let později. A neplatí jen pro české Vašky, ale i české úředníky.

 

Minulý týden dominovala liberecké veřejné scéně „kauza Kroutil“. V níž jde ve zkratce o to, že jeden úředník systematicky upozorňoval na podezřelé nakládání s dotacemi, které končily u jednoho sdružení, kde zase nakrásně figurovali kandidáti z ČSSD. Ta tehdy, spolu s komunisty, kraji neotřesitelně vládla a pevnou rukou vše řídil její boss, krajský předseda a europoslanec, Robert Dušek.

Pánové ze sdružení, které mělo pomáhat nejpotřebnějším, brali někteří i téměř sto tisíc korun měsíčně a peníze se utrácely i za jiné, eufemisticky řečeno, podivnosti. Bůh - nebo spíš čert v oranžovém kožichu- tak ví, kde všechny ty miliony (z kraje šel do sdružení milion měsíčně!) končily. Věc ale šetří policie a tak se snad někdy pravdu dozvíme.

Ještě před volbami měl Miroslav Kroutil, kterého byla za vlády ČSSD pro svoji snahu upozorňovat na nepřístojné nakládání s veřejnými dotacemi a možnou korupci (dnes se takovým říká trošku krkolomně „whistleblower“)  zastání u tehdy opozičních Starostů pro Liberecký kraj. Člověk si mohl říci, díky za takové úředníky a díky za (aspoň opoziční) politiky, kteří se jich zastanou. To bylo před volbami a hlavně ve volbách, nutno zopakovat.

Jenže to vypadá, že Miroslav Kroutil není z těch, kteří by se dali umlčet náhradou platu, kterou mu ostatně přiřkl soud za neprávem danou výpověď. Ptal se, proč kraj nekoná v případě vymáhání škody a proč se tak změnila rétorika zejména dnešního hejtmana, který se jej před volbami zastával. A je z něj kverulant. A ničitel. A bůh ví, co to hraje za hry, on i to Oživení. A možná i ten, který za problém vyplácení dotací podivnému sdružení může (ač sám podával na policii trestní oznámení, ale to asi nevadí). A možná by měl i platit on sám.  A co s takovými, že?

Věc ještě není uzavřená a na výsledek je nutné si počkat. Nejde o málo, pokud se potvrdí podezření Miroslava Kroutila, půjde o závažné zneužívání desítek milionů z evropských fondů, umocněné tím, že měly být směřovány pro ty, ke kterým byl osud nejkrutější, což může (potvrdí-li se podezření) po hříchu krásně ilustrovat, jakým způsobem na kraji vládly „levicové“ strany, které právě těch nejpotřebnějších mají vždy plná ústa.

Už nyní ale překvapil postoj vedení Libereckého kraje (SLK+Změna pro LK) v čele s hejtmanem Martinem Půtou. Těžko porozumět tomu, proč nyní, ani ne dva roky po volbách, v lecčem přebírá argumentace předchozí sociálně demokratické vlády ve vztahu ke „kauze Kroutil“. Jako by právě zástupci těch stran, kterým ve volbách pomohlo volání pro transparentnosti a osobní odpovědnosti, neměli usilovat o to, aby na kraji bylo více úředníků, kteří se zachovají jako odvolaný Miroslav Kroutil.

Současné vedení bylo a pořád i je pro nemálo voličů nadějí na změnu. Na změnu politiky, která je konzistentní před volbami i po nich, kde předvolební sliby neztrácejí platnost sečtením volebních okrsků v den voleb. Snad se neinspirovalo u liberecké odnože Starostů, Liberce občanům, kteří se pak ve správný čas uměli zeptat: „Jak dlouho to ještě necháme běžet?

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;