Půta-Kittner-Starostové

Nevkusné už je to dlouho, ale už to začíná být i únavné. Kdykoliv profesionální politici slyší nějakou kritiku na sebe a své činy, kdykoliv se musí vyrovnat s konkrétními argumenty a nejsou toho schopni, tak pokaždé přichází kabaretní vystoupení. Při něm se postaví před média, zhluboka se nadechnou a spustí: „tajná policiiiiéééé, estéébéééé, totalitáááá!“ Že už jim to není trapné…

 

Naposledy si připravil obdobné varietní číslo hejtman Martin Půta (STAN, zvolený za SLK), když měl zareagovat na stanovisko Krajského protikorupčního pracoviště (KPKP) k dopravnímu tendru, který od začátku provází pochybností více než dost.

Ve stanovisku je dvacet bodů, které ukazují na konkrétní pochybení nebo podezřelé skutečnosti ohledně klíčové, původně více jak čtyřmiliardové zakázky. Kolik na ně padlo protiargumentů? Ani jeden jediný. Místo toho se ale novináři, ostatně pro ty byla show připravena, dozvěděli, jaká je KPKP tajná policie a bůhví co ještě.

Hejtmana Půtu na zastupitelstvu potom podpořil i tradičně spravedlivě rozlícený amatérský právník  a skoro profesionální politický komik Michael Canov. Úroveň jak v mediálních kanálech firmy Syner, ale co naplat. Škoda jen, že právě od Starostů si mnozí (včetně autora těchto řádků) slibovali jiný styl politiky. Před čtyřmi lety na městě, před dvěma na kraji.

Ale obrat k lepšímu, alespoň v tomto, nenastal. Vše při starém, koleje politického populismu jsou příliš vyjeté. Pracovníci Čmeláka a od letoška i KPKP jsou na podobné útoky zvyklí. Již od éry Jiřího Kittnera je to pořád samé: žádné argumenty, jen politické, mediální plky o tajné policii, StB, totalitě. To když se ukáže na nějakou kauzu, kde veřejné peníze mají putovat z kapes občanů do kapes kamarádů.

Není bez zajímavosti sledovat, kdo podobné frázi o tajné policii používá. Vedle vybraných libereckých politiků a politických podnikatelů jsou to pak esa o třídu vyšší, celorepublikoví hráči jako Ivo Rittig, Roman Janoušek nebo jejich oblíbení právníci ze Šachta and Partners (dnes MSB Legal). Jednoho musí napadnout staré české přísloví o těch vranách a sobě rovných...

Dnes se do této linie k Jiřímu Kittnerovi, ale i Stanislavu Eichlerovi nebo Martinu Seppovi z druhdy krajské vlády ČSSD přiřadil v tomto ohledu i hejtman Martin Půta, zvolený za Starosty pro Liberecký kraj.

Přitom zrovna Starostové tak často vybízejí ke slušnosti věcnosti, ač někteří jejich představitelé jednají často úplně opačně. Pokud jim takové protiklady nevadí, alespoň by mohli, když už přebírají vlajku polistopadového hrdinného antikomunismu od ODS, mít ve svých přirovnáních úctu ke skutečným obětem bolestných let této země. Dychtivost po moci a politický boj neomlouvá.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;