Tibor Bathyány

Libereckým primátorem bude nejspíše Tibor Batthyány. 25 let od Listopadu 89 tak zřejmě bude mít třetí největší město v Čechách ve svém čele muže, jehož jediné dosavadní politické a veřejné zásluhy jsou to, že si oblékl bílou košili a nechal se vyfotit vedle miliardáře Andreje Babiše. Ve volbách ale přeci jen skončil druhý a pravidla hry znějí jasně.

 

Tibor Batthyány zveřejnil svůj životopis – více než měsíc po volbách. Do té doby stačily předvolební billboardy s Babišem a pár jednoduchých, ale reálně prázdných hesel a la „Nekecáme, makáme“, v Liberci tolik známé od médií společnosti Syner. Ostatně ta mladému potencionálnímu primátorovi fandí až okatě a neskrývaně.

Že Batthyány nemá vzdělání, oproti rozšířenému, často elitářskému,  pohledu nevadí. Vysokoškolský titul není zárukou ničeho, zvláště dnes, kdy je jich tolik na prodej. Naopak – možná že člověk zvyklý na pracovní trh může rozumět potřebám většiny lidí lépe než politik se zaplacenými tituly. A že jich jen po Liberci chodí…

Jenže to má zase háček – kandidát na primátora Batthyány ve svém životopise uvádí pouze své současné zaměstnání a přitom by měl být, vzhledem ke svému věku, téměř dvacet let pracovně činný. Těžko říci, zda si Tibor Batthyány uvědomuje, že to tak chtě nechtě vypadá, že něco skrývá. Chce být primátorem stotisícového města, měl by být k lidem otevřený – ostatně ANO na kartu transparentnosti sází, alespoň to deklaruje, více než leckteré jiné strany. A až primátorem bude, otočí se na něj mediální Oko Sauronovo  silou daleko větší a pro něj zatím nepoznanou.

A právě mediálně se Tibor Batthyány chová jako slon v porcelánu. Ač odsuzuje nevybíravé chování u jiných, prezentuje se až trapně sebevědomými – a přece nic neříkajícími - výkřiky a stačil pozurážet skoro všechny okolo. Naposledy si jeho, pomalu už charakteristického, stylu komunikace užili Starostové, když jejich lídra Michala Hrona označil za senilního starce. Takový styl politické prezentace tu nebyl od dob Sládkových republikánů, snad se mu blížili pánové Sepp, Bursa nebo Zika. Možná ale Batthyánymu s tíhou primátorského řetězu přibude více zkušenosti a s ní i více pokory.

Batthyány ale dokázal sestavit, díky rychlé dohodě s ČSSD a TOP 09, koalici, ač u Starostů zněly nikoliv slabé hlasy pro koalici s vítězem voleb, Změnou pro Liberec. Taková jsou pravidla hry. Voliči karty rozdali jasně, soud je potvrdil a ve vedení města zasedne ten, kdo sestaví koalici s ostatními. Je tedy na Tiboru Batthyánym, aby předvedl transsubstanciaci  z Pana Nikdo na Pana Někoho. Jaké bude mít tento Pan Někdo znaménko, zda plus nebo mínus, teď záleží jen a jen na jednom člověku - Tiboru Batthyánym.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;