TV Genus

Bývaly doby, kdy v Liberci korupce a klientelismus neexistovaly. Tedy aspoň mediálně ne. Na radnici vládla ODS s Jiřím Kittnerem v čele, zakázky pro kamarády jely jak po másle, prodával se, ovšem taky těm kamarádům, majetek ve velkém a za babku, zadlužovala se kasa, aby těch zakázek mohlo být ještě víc. Vedle toho se nakoupila média, často taky těch kamarádů, která krmila občany, jak je v Liberci krásně a vše v pořádku. Idylka, po které zasloužilo i bývalé vedení města v čele s ČSSD a Starosty pro Liberecký kraj.

Který politik by na to pokušení aspoň nepomyslel. Za veřejné peníze udělat si reklamu, zvlášť když do voleb zbývá několik měsíců. Z cizího krev neteče a z toho veřejného už vůbec. Napadlo to i Jiřího Šolce ze Starostů pro Liberecký kraj a jeho kolegové na to kývli. Vždyť jak to krásně fungovalo za Jiřího Kittnera…

 Jen se to muselo udělat chytře. Vymyslet něco, co by nedráždilo a kdo by měl něco proti prezentaci archeologických vykopávek v srdci města? Jenže když to celé prasklo, omluvy a výmluvy působí více než dětinsky a hodně trapně. A nepomůžou ani „novinářští“ spojenci z řad soudem uznaných lhářů ze Syneru, které nyní Starostové převzali po skomírající ODS, neuvědomujíce si, že podobné mediální cestičky přivedly do zatracení občanské demokraty a mohou přivést i je.

Celý ten klientelistický mediální systém, vymyšlený a praktikovaný za ODS a vzkříšený loni Starosty a ČSSD, je vůbec absurdní. Dalo by se ještě pochopit, kdyby si město/kraj najímaly skutečné a úspěšné profesionály, ale obě regionální televize jen dokázaly, že bez veřejných prostředků prostě nepřežijí. Nejsou s to zaujmout diváky, ani vyrábět zajímavé pořady.

Zvlášť kuriózní to bylo u TV Genus, který, ač plnil a na internetu dál plní roli hlásné trouby zdejšího klientelistického syndikátu a spřátelených pravicových stran, ukázal, že v jím tolik opěvovaném tržním prostředí si není schopen vydělat ani na slanou vodu. Ovšem za ODS, na kraji i městě, se měly obě firmy královsky. Po milionech, které pak chyběly jinde, trpěla jen veřejná kasa. No dnes se jeden PR pracovník ze Syneru alespoň chytil veřejných peněz jinde - dělá asistenta poslanci za TOP 09/Starosty Václavu Horáčkovi.

Na kraji už model bezkonfliktního informování občanů taky reinkarnují. Příkladem je měsíčník Kraj, který v době, kdy je hejtman namočen do obludného korupčního skandálu, kují se pikle v zákulisí, běží podezřelé miliardové zakázky, zvlášť křivým způsobem je odvolávána koaliční náměstkyně, informuje o sluníčku, akcích pro děti, pracovitých politicích a spokojených občanech. Příklady z minula táhnou.

Tím, že se politici ČSSD a Starostů snažili (a ještě tak trochu levou) vzkřísit tuto zombii spolupráce s provařenými a v pravdě bizarními mediálními firmami, si rozhodně nepomohli. Jednak samy prostředky přišly vniveč, protože zmíněné stanice prostě nikdo pořádně nesleduje a těch půl milionu na vlastní PR vyhozených de facto do kanálu se jim nyní vrátí jako bumerang. Právem.

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;