trafiky-Liberecký kraj

Jedno se současné krajské vládě upřít nedá. A to, že kdyby se ještě našel někdo takový, kdo by jí věřil boj s korupcí a klientelismem, ona sama dělá všechno proto, aby mu otevřela oči. Jako tento týden, kdy vyšlo najevo, jakým způsobem se přidělují hezky placená ředitelská místa klíčových sociálních institucí. Hezky podle stranických triček a kamarádšoftů. Přesně tak, jak to Starostové pro Liberecký kraj, hlasitě a právem, kritizovali před rokem 2012 u svých tehdejších konkurentů a  dnešních spojenců z ČSSD.

Míra drzosti a nefalšované arogance, s jakou se na patřičná místa ředitelů dostali jednotliví, pravděpodobně dávno předem vybraní kandidáti, jako by celý kraj vrhala tak o deset až patnáct let zpět, do dřevních dob ODS a ČSSD. A současná krajská vláda, která se tolik ohání "slušností a transparentností" tak je, zdá se, zkušeným a dobrým pokračovatelem těchto tradic.

Ono nejde ani o ta na zdejší poměry moc hezky placená ředitelská místečka. Kdo ví, kolik do kterého zařízení/ domova důchodců, se bude muset investovat a mít tam svého člověka se vždycky hodí. Věděla to ODS, blahé paměti, ví to ČSSD a velice rychle se to naučili i Starostové pro Liberecký kraj, kterým panáčkují i odpadlíci ze Změny v čele s Josefem Jadrným.

O tom, že je potřeba být s betonovým syndikátem zadobře, ví nejen ekonomický náměstek Marek Pieter, za jehož starostování v Desné vysoutěžil  Syner asi nejdražší rekonstrukci školy ve střední Evropě, ale své o tom jistě zná i nejznámější lobbista Metrostavu v Čechách, hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kdo by ale čekal, že se hejtman a s ním i celé vedení kraje pochlapí a postaví k ostudě čelem, dostal zase lekci z naivity. Martin Půta s Lenkou Kadlecovou sice vydali prohlášení, kde jedním hlasem říkají, jak všechno prověří a že takhle se to tedy nemá, ale zopakovat výběrko? Na to jsou zákulisní mezistranické dohody přeci jen silnější káva a pouto z nejdražších. Ještě tak zopakovat trapnou a už více než zoufalou  mantru o minulém režimu a kádrování, která má omluvit vlastní politické čachry a klientelismus.

 Takže všechno platí a jede se dál. Vždyť se blíží krajské volby a rozdávání trafik jednotlivým stranám je zaručená a osvědčená metoda, jak si pojistit vzájemné neútočení před nimi a možná i koalici po nich.

Navíc, když v krajském zastupitelstvu se všichni mají tak rádi, až na ty tři až čtyři rebely z původní Změny. A jedna trafika támhle a jedna zakázka tady posílí jednotnou frontu slušnosti a transparentnosti od KSČM až po Starosty jako hrom. Že na tom je, vedle zaměstnanců a klientů Domovů důchodců, bita právě skutečná slušnost a transparentnost? Koho to zajímá…

 

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;