Starorostové pro Liberecký kraj

Když jsme minulý týden psali o slušných a transparentních trafikách, které na kraji vládnoucí koalice rozdává svým kamarádům, nikdo netušil, o jak velký level se zdejší politika o týden posune. Navázat je proto na místě. Ač by se mohlo zdát, že případ Účastníků Peltova zájezdu je především pro svou absurditu komický, nedejme se zmást. Naopak odkrývá stále temnější stránky liberecké politiky, kde korupce, lež, podvody a arogance jsou naprostou samozřejmostí a rutinou.

„Lhář, lhář, placený lhář“ rozohňoval se před několika měsíci na facebooku na adresu KPKP hejtman Martin Půta, když bylo poukázáno na zcela prokazatelné propojení jeho Starostů pro Liberecký kraj s firmou Busline, která za velice podezřelých podmínek pro kraj provozuje autobusovou dopravu. Po nějaké době se vztekal ještě více, když mu KPKP prokázalo, že lže a snaží se zamaskovat roli v korupčním skandálu ohledně zneužívání evropských dotací při rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény. O několik měsíců ho obvinila policie.

Hejtmana, který svým vyjadřováním pomalu dohání „novináře“ ze Syneru, se kterými již nepokrytě spolupracuje a bez uzardění tak nastupuje na cestu do zatracení po vzoru liberecké ODS. Ale tento týden jej přeci jen předběhl jeho náměstek Marek Pieter. Míra absurdity, se kterou vystupuje v kauze Účastníků Peltova zájezdu, je tak obrovská, že by si to před několika dny ještě málokdo dokázal představit. Potvrdit, že jemu a jeho partnerce platil VIP fotbalový zájezd do Amsterodamu fotbalový boss Pelta, aby se po intervenci hejtmana Půty všichni dozvěděli, že si vlastně „dělal srandu“ a vše si platil sám, to chce hodně silný žaludek nebo hodně ohnutá záda. Nebo obojí.

Kdyby Marek Pieter zůstal na svém původním, pravdivém tvrzení, mohl si jakžtakž zachovat tvář. Sice by mu zůstala nálepka korupčníka nebo přinejmenším politika, který si nechá platit dovolené od člověka, kterému veřejně slibuje (a poté reálně navrhuje) veřejnou podporu z peněz daňových poplatníků, ale nedostalo by se mu nálepky další a stejně zasloužené – trapného lháře. Ten řádně nevyplněný, rukou naškrábaný neověřený cár papíru, tedy příjmový doklad, který to měl dosvědčit a se kterým politici dva dny poté (asi až když od Miroslava Pelty sehnali to správné razítko) přišli, to jen násobí.

Ve stejné řadě s ním ale stojí ostatní politici, kteří této jeho absolutně neuvěřitelné verzi před veřejností jakože věří a dokonce ji podporují. Vedle tradičních komických vystoupení chrastavského starosty Michaela Canova je to právě hejtman Půta, který do toho Pietera, ale i další radní vlastně navezl. Protože po jeho telefonátech, přišli s pohádkami o vlastním placení a Marek Pieter si začal „dělat srandu“. Vyjádření hejtmana z konce týdne, jak šlo dá se říci jen o chybičku a jak oceňuje Marka Pietera, který se k tomu postavil vlastně čelem (poté, co kličkoval a lhal jako malý kluk) nutně evokuje otázku, zda si srandu z občanů a svých voličů nedělá i hejtman sám.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;