Primárním, alespoň pro KPKP, tématem tohoto týdne byl vyhazov a trestní oznámení, které potkaly našeho bývalého zaměstnance Miroslava Kroutila. KPKP zvolilo celkem razantní postup, který je ale jediný možný, když se setkáte s korupcí či vydíráním. Ač nám bylo jasné, kolik radosti tím uděláme naším kritikům, kteří si ale neuvědomují, co všechno o sobě ve svých pokryteckých a moralizujících postojích říkají.

Ano, je to nepříjemná situace, když zjistíte, že člověk, se kterým půl druhého roku spolupracujete, neváhá vydírat a korumpovat, aby dosáhl vlastních výhod. Dojde (časem, ale pak už úplně) vám, že třeba není ani takový odborník, za jakého se vydával, že spolupráce s ním je skutečně problematická, že ti kritici, co vás před ním varovali, měli pravdu.

Navíc v neziskovém sektoru to je věčný boj o další měsíc, půl rok, rok, zda seženete potřebnou podporu. Ta jednou také skončí a vy se ocitnete na úřadu práce, ale hledáte dál. A když to vyjde, vrátíte se. Tohle se stalo mnohým z nás, stalo se to i Miroslavu Kroutilovi. Ten původně dostal výpověď pro nadbytečnost, ale svou situaci se rozhodl řešit vydíráním a korupčními požadavky na našeho zakladatele, aby mu zařídil lukrativní místo placené z veřejných peněz. Nebo se bude snažit vyrábět nástroje k vydírání, o kterých sám ví, že jsou vylhané.

Tady jsme si řekli, když se k nám tyto signály donesly, že je to něco absolutně nepřijatelného a rozhodli jsme se ho z jeho, dle našeho názoru, nezákonného i morálně odpudivého jednání usvědčit. Pomocí nahrávek. Povedlo se to. Je to nepříjemné, ale když chcete mít čisto, musíte pracovat se špínou. To je prostě fakt. Korupce a vydírání špína jsou.

Co říci těm, kteří nás za to kritizují? A věříme, že vedle anonymních plivníků a PR pracovníků zdejšího syndikátu, jsou lidé, kteří svou kritiku myslí upřímně. Ovšem králem pokrytců a falešníků se opět ukázal liberecký hejtman Martin Půta, který si s chutí spustil nenávistnou politickou písničku na svém facebookovém profilu. Přitom on sám zveřejňoval, ovšem potají, odposlechy ve své korupční kauze, aby tak odvedl pozornost od svého obvinění. A když to prasklo, ještě lhal jako malý kluk. Takže co může Martin Půta potichu a v zákulisí, nesmí ostatní otevřeně a veřejně. Je k tomu třeba něco dalšího dodávat?

Pryč ale od pokrytců, ti jiní nebudou. Na místě je ale jediná, prostá otázka: CO BYSTE DĚLALI VY?  Co byste dělali, pokud byste se dozvěděli o korupci a vydírání? Snažili byste se získat důkazy a celé to zastavit nebo se nad to morálně povznesli a nechali dál někoho vydírat a korumpovat? To je oč tu běží. Každý ať si odpoví sám.

My máme jasno a budeme mít, korupci a vydírání se nesmí ustupovat. Je potřeba být rázný a nekompromisní, ať se to příště bude týkat kohokoliv, od Korytáře po Půtu. Padni komu padni.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ 

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;