Marek Pieter-Miroslav Pelta

„Vyhodíte ho dveřmi a vrátí se oknem...“ Tak by se dala charakterizovat snaha krajské vlády pod hejtmanem Martinem Půtou za každou cenu dostat miliony z veřejné kasy do těch správných sportovních klubů patřících těm správným politickým podnikatelům. Jednoho nemůže nenapadnout nutkavá otázka, zda se radní už definitivně nezbláznili nebo nakolik musí být silná jejich pouta a závazky do tohoto podnikatelského prostředí, že takové kroky činí několik měsíců před volbami.

 

Ten příběh ze sklonku loňského léta, kdy jsme nachytali krajské radní a další politiky na VIP výletech placených panem Peltou i při následných lžích, ještě pořád neskončil. O jeho pokračování se stále starají vrcholní krajští politici sami. Už po třetí se pokusili, tak trošku potichu a rychle, převést peníze těm nejbohatším sportovním klubům v kraji. Peníze, které by potřebovaly tisíckrát a jednou daleko více zástupy dalších sportovních klubů, které nemají to štěstí (či mají naopak dostatek cti), že nepatří podnikatelům, kteří si udělali z vlivu na politiku a veřejnou kasu výnosný byznys.

To, jak je urputná snaha dostat tyto prostředky do zřejmě předem naslibovaných kapes, dokazují minimálně dva momenty. Za prvé: fakt, že jde už o třetí pokus za půl roku od doby, kdy si majitelé těchto klubů přišli o peníze vzít (a kdy minimálně na jednoho z nich prasklo, jak si politiky, kteří o tom rozhodují, umí nakupovat). Za druhé: míra hysterie v reakcích samotných příjemců (například skrze média společnosti Syner, dávno přejmenovaná na Žumpu v Libereckém kraji) i mezi samotnými krajskými radními, v čele s hejtmanem Půtou.

To, jak hejtman nezvládl jednání krajského zastupitelstva i neudržel své emoce ve svých tiskových prohlášeních, jenom ukazuje, jak moc se kritici rozdělování sportovních dotací trefili do černého. Místo argumentů osobní invektivy a strašení koncentračními tábory, to už není jen politická trapnost, ale přímo zoufalost. Martin Půta tak klesá stále častěji na úroveň Michaela Canova a podobných. Hejtmanova pozdější – v pravdě typicky neodvážná -  snaha hodit celý problém na gesční radní Alenu Losovou i tvrzení "že se to nakonec neschválilo", jen dokazuje, že si je sám velice dobře vědom třeskutosti materiálu.

Co je ale nejdůležitější. Celá ta anabáze s miliony pro Syner a Miroslava Peltu nebude jen o vděčnosti za placené dovolené pro předsedu Starostů Pro Liberecký kraj a radního pro ekonomiku Marka Pietera i jeho kamarády. Ač ty výlety a popíjení v hotelích a letadlech vypovídají o mnohém, hrát se bude jistě vyšší hra a o jiné částky, než jsou účty za letenky a vstupné do VIP loží na prestižních fotbalových zápasech. Jsou tu evropské dotace, řada veřejných zakázek za desítky a stovky milionů, bude se stavět nemocnice i silnice a určitý druh podnikatelů si na kupování politiků udělal živnost a jinak to už asi neumí.

A na druhou stranu skutečnost, v jakém spěchu a úsilí se ty hokejové a fotbalové miliony snaží politici z kasy vytáhnout (aby pak chyběly jinde), může být signálem pro spěch a snahu stihnout nasmlouvané a dohodnuté ještě v končícím volebním období, kdy ještě mají vše pevně v rukách. Ač jde „jen“ o jednotky milionů, které jsou v porovnání s výše popsaným marginálií.

Ale na ulici neleží. Leží v pokladně Libereckého kraje, na kterou se skládají všichni občané a o které rozhodují politici. Dnes i ti, kteří se zaklínají transparentností a bojem s korupcí (ač jim už málokdo věří). Ne každé koště prostě dobře mete, ačkoliv se může tvářit jako nové.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;