Českou republiku trápí koronavirus a politici, místo toho, aby táhli za jeden provaz, se předhánějí v tom, na koho z konkurence ten průšvih hodit. Zavání to trochu hyenismem a zneužíváním situace. Hodně se lže a ti, co mají máslo na hlavě, jsou dnes svatí. A to nejen v případě dnešní epidemie.

Před týdnem jsme o tom psali. Čísla jsou děsivá a každým dnem děsivější a česká společnost doplácí na svou nevzdělanost a stádovitost i na prolhanost svých politických lídrů, pro které jsou ukazatele volebních preferencí jediným majákem jejich kroků.

Jenomže nemůže za to – jakože samozřejmě také – jen centrální vláda v Praze. Stejně tak selhali i regionální lídři, kteří se zrovna v létě nechovali nejodpovědněji, podobně jako ti pražští. Volební košile byla prostě bližší než kabát politické zodpovědnosti.

Pod sílící hrozbou epidemie se uklidnil dokonce i prezident Miloš Zeman a ve svém včerejším projevu neměl ani potřebu nikoho urážet a napadat. Jeho postoj, kdy kritizuje různé konspirační antirouškaře, je věcný a chvályhodný. Škoda, že se mu podobné názorové střízlivosti nedostává i u jiných témat.

V liberecké Mladé frontě Dnes vyšel rozhovor s jedním z bossů zdejší autobusové dopravy. Rozpovídal se i hejtmanovi i jeho roli v tom, čemu dnes sám Martin Půta říká "dopravní mafie".  Jiřímu Vařilovi dnes hejtman Půta nemůže přijít na jméno, tvrdí, jak s jeho vlivem vždy bojoval a bojuje, jak je mu všichni 8 let lhali, jak o ničem nevěděl a jak je, dle svých slov, dnes „zklamaný a překvapený“. Jeden by slzu zatlačil.

Jenomže to všechno tak absurdní, stejně jako to je lež a hejtman lhát, jak mnozí vědí, umí jako málokdo. Stejně jako pomlouvat nebo označovat za lháře ty, u nichž ví, že říkají pravdu, protože je mu nepříjemná. Jeho hlavní devízou pak je, že se u toho ještě umí tvářit, jak mu ostatní jen ubližují, jak on je ten správný jaké je to celá kampaň proti němu. A to Češi ve své nedovzdělanosti milují jako máloco a poslední roky je to osvědčená odpověď politických šíbrů na cokoliv.

Co je na tom děsivější je, jak všichni kolem něj, díky volebním výsledkům Půtových Starostů podpořených miliony na PR, před tímto lhaním a absurdními pohádkami, klopí oči a dělají, že se nic neděje. Často to jsou ti samí lidé, kteří pak na náměstí miliony chvil a chvilek hřímají na své politické konkurenty, jak lžou lidem. Ti samí lidé, kteří tak rádi a mravoučně jindy mluví o svědomí...

Neméně děsivá a znepokojující je i skutečnost, jak přijímají vpravdě cenzorské i totalitní chování, kdy jsou zastrašováni novináři, činěn nátlak na média, aby nepohodlné články vycházely až po volbách. A opět to bez hlesu a náznaku odporu berou za vlastní lidé, kteří jindy budou doslova křičet o tom, že některý z jejich soupeřů uplatňuje svůj vliv (například ve svých) médiích.

Vzpomeňme si na to, až titíž lidé budou mluvit o pravdě, demokracii, svobodě projevu a médií. Nebo třeba o tom, kdo může za současnou pandemii. Ostatně listopad je za dveřmi.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;