Na posledním zastupitelstvu města Liberce došlo k zajímavé situaci.

Na portálu Týden v libereckém kraji (TVLK) byl zveřejněn článek ODS městský rozpočet i přes vážné výhrady podpoří. Když tuto skutečnost zmínil ve svém příspěvku Jaromír Baxa (ZpL), byl Ing. Tomáš Hampl z ODS velice překvapen.

 

  • Na titulní stránce byl datum 15. 12. 2011 a čas 13:06
  • Stejný čas byl ve výpisu článků v sekci Zprávy
  • V detailu článku byl ale uveden datum 30.11. -0001 1:00

Když byl na tuto změnu upozorněn autor článku pan Zdeněk Soudný, vysvětloval to tím, že došlo k chybě systému. To ale nemůže být pravda, protože systém na webu je pouze jeden. Pokud by se tedy jednalo o systémovou chybu, musel by být zmatený datum u všech článků na webu. To ale nebylo – tento problém byl pouze u tohoto článku.

Pan Soudný nám ukázal na redakčním systému, že poslední úprava článku byla provedena 15.12 2011 ve 13:08, což je sice pravda, ale to znamená b>pouze změnu provedenou redakčním systémem. Muselo dojít tedy k zásahu do zdroje stránky (což potvrzuje i ta skutečnost, že pouze tento článek byl v sekci Zprávy zveřejněn celý, ale ostatní články byly zveřejněny formou úryvku a odkazu na článek).

Pokračování celé rozprávky bylo dnes ráno, kdy se u stejného článku objevilo dnešní datum a čas (asi bylo panu Soudnému divné, aby byl jeden článek z roku -0001 a další 2011). Tím pan Soudný potvrdil, že se nejednalo o systémovou chybu (což ani není můžné, neboť systém je pro 1 web jeden a muselo by dojít k úpravě času u všech článků, což se nestalo) ale o záměr. Překvapení pana Hampla nad tím, že se Jaromír Baxa zmínil o tom článku bylo stejné, jako překvapení pana Kittnera, že někdo vyfotil jeho komunikaci s Davidem Václavíkem z Liberce občanům (JAK DLOUHO TO JEŠTĚ NECHÁME BĚŽET?).

Pokud si tedy dosud snad někdo myslel, že TVLK poskytuje alespoň trochu pravdivé a objektivní zpravodajství, musí po těchto manipulacích prozřít. Pozměnění textu článku tak, jak se to právě hodí nebo nehodí, to je za hranicí jakékoliv novinářské soudnosti, pane Soudný.

Na facebooku pak naleznete podrobnější fotodokumentaci toho, jak TVLK mění články na svém webu podle přání zastupitelů za ODS.

Pavel Felgr, iniciativa Je čas nemlčet

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;