Miloš Zeman

Zuzana Tachovská a Jaromír Baxa se zúčastnili setkání zastupitelů s panem prezidentem na liberecké radnici. Paní primátorka Martina Rosenbergová v úvodní řeči nazývala naše město městem sportu, nanotechnologií a architektonických skvostů. Nějak pozapomněla na to, že je Liberec také vnímán jako symbol korupce a klientelismu, je zatížen dvoumiliardovým dluhem, plný heren a obřích nákupních center. Jaromír Baxa se po chvíli zeptal, co by pan prezident radil dělat s těmi politiky, co naše město tak zadlužili a jak se k nim chovat.

 

Miloš Zeman zareagoval pohotově. Se smíchem nám vzkázal "buďme rádi, že nejsme v Ústí nad Labem", kde jsou poměry podle něj ještě horší. Pak již zcela vážně přirovnal pořádání MS v lyžování v roce 2009 ve 400 m nad mořem k tunelu ne nepodobnému tunelu Blanka a dalším skandálům. Přimlouval se za to, aby politici ručili po dobu své éry vlastním majetkem a pokud se při nakládání s veřejnými financemi proviní, navrhoval takové politiky stíhat a vymáhat po nich škodu. Protože ví, že pokuty uvalené na města a obce obvykle zasáhnou občany, a ne ty, kteří pokuty svým chováním zavinili.

Zpětnou vazbu ohledně základních principů dal přítomným i u další otázky. Michal Hron, lídr Starostů do komunálních voleb, který jako daňový poradce zastupuje pracující důchodce,  prozradil, že jim radí, jak obejít zákon, aby nepřišli o slevu na dani, a co si o tom pan prezident myslí. Prezident k nemilému překvapení pana Hrona odvětil, že takové jednání považuje za daňový podvod a sám této možnosti využít nehodlá.

Poslední slovo měla v diskusi Zuzana Tachovská. Panu prezidentovi poděkovala za jeho slova a dodala, že je moc ráda, že si to vyslechli i politici, kteří za současný tristní stav nesou hlavní politickou zodpovědnost, sedí v obřadní síni s námi a tváří se, že se jich to netýká. Měla na mysli především J. Kittnera, který se nerozpakoval na setkání s prezidentem přijít, i když by už raději neměl chodit vůbec nikam.

Bylo pro nás povzbuzující slyšet volání po důslednosti a po dodržování smyslu zákonů právě na radnici, kde se její představitelé často chovali a chovají zcela jinak.

                                                                               Zuzana Tachovská a Jaromír Baxa, zastupitelé za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;