Jarpmír Baxa

Dva týdny od voleb pryč a v Liberci koalice pořád není. Několik jednání jsme absolvovali my, zatím bez hmatatelného výsledku. V řadě měst je přitom jasno, někde vládne vítěz voleb, někde byl vítěz voleb hned odsunutý a tady nic. Lidé se mě celkem oprávněně ptají, "kde to vázne". Dokonce častěji než na to, jak to dopadne.Absolvoval jsem těch jednání s různými stranami několik a překvapuje mě na nich jedna věc. Dosud se v podstatě vůbec nezačalo jednat o programu případného společného vládnutí. O tom, jak kdo chce město spravovat. Co chce kdo udělat, kde mají různé strany společný náhled na věc a v čem se naopak liší. Jestli jsou schopny najít kompromis, který by byl pro obě strany přijatelný. Nebo o tom, kdo má lepší kandidáty na tu kterou pozici.

Zatím řešíme pořád a dokola minulost a kdo s kým bude vůbec ochoten jednat. Je zajímavé, že s požadavky na řešení minulých věcí nepřichází Změna pro Liberec, kterou mnoho lidí nálepkovalo jako ty, co se chtějí neustále vracet do minulosti, řešit minulé problémy a nemyslí na budoucnost města. Nechceme v jednáních do nekonečna řešit, kdo co provedl, kdo stál za naším odvoláním, kdo neustále používal radniční zpravodaj a web města proti Změně pro Liberec, kdo udělal ve vedení města jaké chyby. Rádi bychom diskutovali o tom, jak problémy města vyřešíme, jak se různých pochybení v budoucnu vyvarovat, a také to prakticky na každém jednání zdůrazňujeme. Místo toho opakovaně slýcháme "ale vaše plakáty byly neseriozní" "Krajské protikorupční pracoviště je tajná policie Jana Korytáře a musí skončit" a podobně.

Snažíme se být korektní, říkáme, že výhrady k řadě věcem chápeme, ale že pokud máme minulost řešit, očekáváme stejnou otevřenost i z druhé strany s ohledem na věci, které se v Liberci staly. Za Změnu pro Liberec také od počátku zdůrazňujeme, že klademe důraz na program pro budoucnost. Ten by měl diskusím dominovat, protože společná témata mohou být tím, co může pomoci šrámy minulosti zhojit. Také opakujeme, že jsme ochotni diskutovat prakticky o jakýchkoliv návrzích na personální složení vedení města. Jan Korytář už ukázal, že to myslíme vážně, když odstoupil z vyjednávacího týmu.

Uvidíme, jak k budou k jednání přistupovat naši partneři nadále. Minulost dnes změníme jen těžko, voliči karty nějak rozdali, často s vědomím naší minulosti i našich sporů. S vědomím toho, že Jan Korytář stál u zrodu Krajského protikorupčního pracoviště. S tím, že Starostové pro Liberecký kraj jsou pokračovatelé uskupení Liberec občanům, které vymetlo Změnu z radnice a umožnilo pokračování moci ODS a ČSSD v našem městě na zbytek volebního období.

Ve volbách jsme, především my a "Starostové", dostali jasný signál, že voliči nepovažují řadu těchto věcí za tak podstatnou, aby volili nějak výrazně pro jednoho z nás. Plyne mi z toho, že bychom se měli dohodnout a pracovat společně pro budoucnost našeho města. A ať už dopadnou diskuse jakkoliv, právě program společného vládnutí bude tím, co by mělo nové vedení města občanům prezentovat a pak začít naplňovat. Podle toho bychom také měli posuzovat, jaké vedení města z voleb vlastně vzešlo.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;