Kdo získá do dlouhodobého pronájmu Skiareál Ještěd? O tom se v Liberci hovoří již několik měsíců, protože je zřejmé, že město na financování areálu peníze nemá. A bez dalšího rozvoje hrozí, že i přes každoroční finanční podporu od města bude areál jen živořit. Liberecký primátor Tibor Batthyány se ale až s nepochopitelnou vehemencí, která by náležela spíš zaměstnanci společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR), než primátorovi města, snaží areál za co nejmenší finanční částku pronajmout právě této firmě slovenského miliardáře Igora Rattaje. A ze všech, kteří záměru stejně nadšeně netleskají a neumetají firmě cestičku, se snaží udělat hlupáky a “bořiče”. A když je třeba, nebojí se dokonce uchýlit ke lžím.

Zastupitelstvo mělo schvalovat podnět na změnu územního plánu, zpracovaný dle rozvojových plánů společnosti TMR. První pokus primátor Batthyány provedl už v lednu 2017. Tehdy návrh ani neprošel jednáním výboru pro rozvoj a územní plánování, protože měl příliš mnoho nedostatků. Zároveň členové výboru kritizovali, že neproběhlo jednání s dalšími majiteli dotčených pozemků, konkrétně s Lesy ČR.

O devět měsíců byl na žádost primátora na jednání zastupitelstva staronový návrh. Ten už byl konkrétnější – přesně podle požadavků společnosti TMR, jak dokazoval okopírovaný papír z jejich návrhu rozvoje, dokonce původně i s jejich logem. A stejně jako před 9 měsíci, i nyní na výboru pro rozvoj a ÚP zazněl dotaz, zda proběhlo jednání s Lesy ČR. Primátorovi bylo zřejmě hloupé přiznat, že za tři čtvrtě roku jednání nikam neposunul, a tak zvolil taktiku: „neřeknu pravdu a budu doufat, že se to nikdo nedozví“. Konkrétně sdělil, že “tato jednání jsou na dobré cestě”, a materiál byl následně posunut do zastupitelstva.

Jenže ouha! Den před říjnovým jednáním zastupitelstva města Liberec přišel všem zastupitelům dopis od ředitele Lesů ČR, který zjistil, že na program jednání jde podnět na změnu územního plánu, který se týká i pozemků, na kterých Lesy hospodaří. A že považuje přinejmenším za velmi nestandardní, že tento záměr s nimi nebyl jednán. Součástí dopisu všem zastupitelům byla žádost, aby tento podnět byl buď zamítnut, nebo přinejmenším stažen z bodu jednání.

Samotné projednávání bylo následně ukázkou alibismu a snahy přehodit odpovědnost za neprojednání na někoho jiného, mimo jiné i na mne, přestože primátor Batthyány je tím, kdo jednání se společností TMR vede a kdo má na městě územní plán na starosti. A předkládaná změna územního plánu je součástí jednání se splečností TMR. Výsledkem nakonec bylo stažení bodu s jasným doporučením, aby daná jednání s Lesy ČR skutečně proběhla.

Takže až zase bude primátor halasně vykřikovat do světa, že se někdo snaží bourat projekt vstupu společnosti TMR do areálu Ještěd, bude dobré pamatovat na to, že jen v této jedné části jednání - změně územního plánu - doslova promarnil devět měsíců, které mohl využít k tomu, aby tento svůj srdeční projekt někam posunul. Na potřebu projednání s dalšími vlastníky včetně Lesů ČR byl opakovaně upozorňován.

Dlouhá a amatérsky vedená jednání se společností Tatry Mountain Resorts, která začala už v roce 2015, se trochu více začala posouvat až koncem letošního léta, ale zároveň blokují jakékoliv jiné investice do společnosti Sportovní areál Ještěd, kromě oprav havarijních stavů. Během této doby ustala hledání jiných alternativ, jak společnost posunout dopředu, což je věc, na kterou jsem opakovaně upozorňovala. Bohužel bezvýsledně.

Zuzana Kocumová

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;