Uvědomil jsem si to při projednávání změny územního plánu, která má umožnit stavbu nové silnice do průmyslové zóny Jih.

Silnice je prý potřeba, jenže pokud vznikne, tak s ní dojde k dalšímu významnému zhoršení životního prostředí v sousední čtvrti. Ta už dnes trpí dálnicí, průmyslovou zónou, je v ní pár sociálně vyloučených lokalit. Prakticky v celé čtvrti jsou ale již dnes překračovány hlukové limity a nová silnice situaci dále zhorší.

Přitom je cesta, jak negativní dopady omezit: "schovat" současnou dálnici pod zem povrchově vystavěným tunelem. Nejde o nic nového, podobná řešení se především na západ od našich hranic realizují poměrně často.

Vím, že o této variantě jednala s ŘSD má kolegyně Karolína Hrbková, v době, kdy měla tuto agendu na starosti. Nyní má ale územní plán pod sebou primátor Batthyány, kterého jsem v této věci interpeloval na zastupitelstvu.

A co jsem se dozvěděl? Podle pana primátora by šlo o nadstandard, ŘSD se řídí svými pravidly a není třeba mu v tom radit. Konec diskuse, dál se bude problémem zabývat jen pokud to bude nezbytně nutně potřeba. Tedy ne proto, že by to mohlo pomoci lidem v místě.

Jen málokdy člověk zaznamená tolik přezíravosti a arogance vůči obyvatelům celé městské čtvrti, jako v této diskusi.

A zase si říkám, jestli by receptem na tuto přezíravost nebylo vrácení samosprávy do libereckých čtvrtí. Přezíravost vůči problémům v jednotlivých částech města by musela nutně skončit. Představitelé těchto čtvrtí by si ji prostě nemohli dovolit. Z jiných míst také vidíme, jak efektivně mohou městské části usilovat o to, aby v nich nedošlo ke zhoršení životního prostředí. Třeba v Praze-Suchdoli radnice mnoho let usiluje o vhodnější trasu městského okruhu, než navrženou variantu procházející středem jejich čtvrti. 

V Liberci ale mají tuto výhodu jen občané Vratislavic. Ostatní části města jsou poslední desetiletí spíše obětí politické přetlačované na velké radnici, kde při výběru projektů mnohem více záleží na tom, kdo koho zná a kdo co předkládá, než na návrzích jako takových. A díky anonymitě stotisícového města to prochází.

Zřízení městských obvodů by bylo šancí, jak tenhle začarovaný kruh rozbít. Občané by měli šanci na lepší správu, než dnes. A bez ohledu na to, jestli ve vedení města bude někdo podobně arogantní, jako Batthyány, Kittner nebo někdo normálnější.

Jaromír Baxa, zastupitel Změny pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;