Zemřel Milan Uherek

V tichosti a nenápadně utrpěl Liberec ztrátu, která se nedá ani vyčíslit, ani se nestane předmětem politického sporu. Devátého srpna zemřel Milan Uherek, který společně se svou ženou Jiřinou založil dětský sbor Severáček.

Od poloviny padesátých let prošly tímto sborem tisíce libereckých dětí. Uherkovi ovlivnili atmosféru našeho města více, než kdo jiný. Pokud je dnes možno Liberec nazvat městem muzikantů, je to především jejich zásluha.

Možná si to dnes málokdo uvědomuje, ale právě Severáček zajistil ve světě Liberci dobré jméno. V téhle branži nevznikne úspěch jen tak sám od sebe. Bez podpory města to samozřejmě nejde, ale bez dlouhodobé práce a osobního nasazení sbormistrů by to nebylo možné. Jiřina a Milan Uherkovi byli úspěšní proto, že se vzájemně doplňovali a podporovali, a projektu podřídili celý svůj život.

Dokázali, že i ve městě, které bylo zbaveno svých původních obyvatel, a kam se nastěhovali lidé ze všech koutů země, lze vytvořit doslova z ničeho špičkový sbor, který vytvoří tradici napříč několika generacemi a ještě se stane vzorem organizace většiny dětských sborů. Sbormistři vtáhli do dění kolem sboru také rodiny dětí a nakonec dokázali to nejtěžší- najít vhodné následovníky, takže tradice pokračuje.

Kdo byl sbormistrům blízko v sedmdesátých a osmdesátých letech, možná pamatuje Hejdukův „seznam pohřebních hostí“. Do něho řadil hosty za budoucí rakví sbormistrů podle jejich zásluh, a pořadí samozřejmě neustále měnil a byla to taková legrace, která v napjatých situacích, kterých kolem sboru bylo samozřejmě dost, pomáhala snížit napětí. Kde je dnes tomu seznamu, o kterém jsme ostatně ani nevěřili, že bude někdy potřeba, konec?

Milan Uherek si přál pohřeb v soukromí rodiny a Lenka Čančíková, jeho dcera, navrhuje všem, kdo Milana Uherka znal, aby ho pohřbil tam, kde právě je. Věřím, že Severáček i město Liberec si na svého sbormistra vzpomene a my všichni pozůstalí se budeme moci k oslavě zemřelého ještě sejít. Ostatně jsem si jist, že málokdo by si tak zasloužil v Liberci pomník, jako sbormistři Milan a Jiřina Uherkovi.

Vladislav Chvála, městský zastupitel za Změnu pro Liberec

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;