Narodil se 13. září 1971 v Liberci. Bydlí v Hrádku nad Nisou. V letech 1985 – 1989 studoval na gymnáziu F. X. Šaldy v Liberci. V letech 1992 – 2002 pracoval jako technolog a vedoucí výroby ve firmě Vulkan Hrádek a.s.

Od roku 2002 – 2012 byl starostou města Hrádek nad Nisou. Od roku 2005 je členem Rady Euroregionu Nisa, v roce 2007 se stal jeho místopředsedou a v roce 2011 jeho předsedou. Ve volebním období 2004 – 2008 byl členem Výboru hospodářského a regionálního rozvoje zastupitelstva Libereckého kraje. Od roku 2007 je členem zastupitelstva Libereckého kraje. V letech 2007 – 2011 působil jako předseda Sdružení obcí Libereckého kraje, nyní je jeho místopředsedou.

V letech 2004 – 2008 byl členem Strany pro otevřenou společnost, od roku 2008 je členem politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj. V krajských volbách 2012 za ně kandidoval na post hejtmana Libereckého kraje. Ve volbách zvítězil. V listopadu 2012 byl zvolen novým hejtmanem a v souvislosti s tím rezignoval v prosinci 2012 na funkci starosty Hrádku nad Nisou.

V letech 2007 – 2010 úspěšně vystudoval na Metropolitní univerzitě Praha o.p.s. obor Veřejná správa a získal titul Bc. V současné době si na téže univerzitě rozšiřuje vzdělání v magisterském oboru.

V březnu 2014 vystoupil z hnutí Starostové pro Liberecký kraj a vstoupil do hnutí Starostové a nezávislí. Důvodem byla skutečnost, že chtěl kandidovat na předsedu STAN (předtím byl členem předsednictva STAN a členem celostátního výboru STAN) a české zákony nedovolují členství ve 2 politických organizacích. V březnu 2014 byl zvolen všemi hlasy do čela STAN.

V letech 2012 – 2014 byl předsedou Regionální rady NUTS 2 Severovýchod.

V dubnu 2014 byl zvolen místopředsedou Asociace krajů ČR. V komunálních volbách v roce 2014 obhajoval jako člen STAN na kandidátce subjektu Hrádek potřebuje změny post zastupitele města Hrádku nad Nisou, v rámci kandidátky získal nejvíce preferenčních hlasů.
 
Dne 18. listopadu 2014 Policie ČR Martina Půtu obvinila na základě podezření z přijetí úplatku souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Do doby než se situace vyjasní, pozastavil Půta své předsednictví u Starostů a nezávislých (hnutí mezitím vede 1. místopředseda Petr Gazdík). Dne 1. prosince 2014 kvůli obvinění policie rezignoval na funkci předsedy Regionální rady NUTS 2 Severovýchod. Placené místo hejtmana si ovšem ponechal dále.

Proti obvinění podal stížnost. Byla odmítnuta jako nedůvodná. V prosinci 2015 vystoupil z čela hnutí Starostové a nezávislí, přičemž funkci nevykonával již od listopadu, kdy mu bylo sděleno obvinění. Vypustil do médií části usnesení svého obvinění, které zahrnuje i odposlechy, byť to pozděi popíral a naopak se nad „úniky informací“ pohoršoval. Z odposlechů jasně vyplývá, že se scházel s manažery Metrostavu a připravoval urcychlené vyplacení peněz na kontroverzní projekt, což bylo v rozporu s jeho oficiálním vystupováním.

Z členství v orgánech obchodních společností je možné uvést v letech 2005 – 2009 funkci člena představenstva ČSAD Liberec a.s.  a v letech 2013 – 2014 funkci člena dozorčí rady KNL a.s.

Přesto v krajských volbách v roce 2016 bude za STAN obhajovat pozici hejtmana Libereckého kraje.

Webové stránky a kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;