Narodil se 15. června 1964 v Jilemnici. Bydliště má v Harrachově.

Jeho dětství je spojeno se sportem. Skákat na lyžích začal již v 6 letech nejprve pod dohledem matky, později otce s trenérem sdruženářů Jiskry Harrachov Antonínem Linemajerem.

Jeho dalšími trenéry byli Rudolf Höhnl, Karel Kodejška a Dalibor Motejlek. Jeho sportovní kariéra je velmi obsáhlá - od prvopočátků ve Světovém poháru koncem sezóny 1982/1983 v letech na lyžích. Prvního velkého úspěchu dosáhl v MS v letech na lyžích v Harrachově v roce 1983, kdy přes dosažený světový rekord 181 metrů obsadil 3. místo. Na harrachovském velkém

můstku rovněž vyhrál první závod SP. V průběhu sezony ještě vybojoval druhé a třetí místo ve Vikersundu. V následující sezóně si na konec vybojoval třetí místo v konečném pořadí SP.

Startoval také na Zimních olympijských hrách 1984 v Sarajevu, kde se na středním můstku umístil jako 14. a na velkém můstku vybojoval bronzovou medaili.

Sezóna 1987/1988 byla jeho nejúspěšnější. Dvakrát zvítězil v Lake Placid, jednou v Oberstdorfu a Gstaadu. V letech na lyžích obsadil 4. místo. V seriálu SP skončil celkově druhý. Vrcholem pro něho byla olympiáda v Calgary, kdy po boji na středním můstku získal  stříbro. Na velkém můstku se umístil na 5. místě a v závodě družstev pomohl českému týmu ke čtvrtému místu. Po olympiádě ještě dvakrát zvítězil v závodech SP a s kolegy v národním družstvu vyskákal bronz na MS, jeho kariéra však spěla k závěru. Měl potíže s přechodem na V-styl. Následně ukončil kariéru v roce 1992.

Třikrát se stal vítězem ankety Král bílé stopy. Umístil se na 3. místě v anketě o nejlepšího českého lyžaře 20. století.

V roce 1992 darovalo město Harrachov Plocovi lukrativní parcelu jako uznání za skvělou reprezentaci města. V roce 1996 si zde otevřel pension, který řídí jeho manželka Radka.

Zpočátku se věnoval i trenérské činnosti. Byl asistentem trenéra Luďka Matury na ZOH 1994 v Lillehammeru a hlavním trenérem na ZOH 1998 v Naganu. Přestože jeho svěřenec Michal

Doležal skončil osmý, byl v tisku kritizován a post trenéra opustil. Do roku 2002 trénoval juniorskou reprezentaci.

V komunálních volbách 1998, 2002 a 2006 byl zvolen do zastupitelstva města Harrachov, v roce 1998 za Demokratickou regionální stranu, v následných volbách za ČSSD.

V komunálních volbách v roce 2014 vedl v Harrachově kandidátku ČSSD, ale neuspěl. Strana se do městského zastupitelstva vůbec nedostala.

Ve volbách v roce 2002 neúspěšně kandidoval za ČSSD. Do sněmovny byl za ČSSD zvolen v roce 2006 za volební obvod Liberecký kraj. Působil jako člen výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu a petičního výboru. Poslanecký mandát obhájil v roce 2010 a je nadále členem výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 úspěšně kandidoval jako lídr ČSSD za Liberecký kraj.

V krajských volbách roku 2008 byl zvolen do Zastupitelstva Libereckého kraje za ČSSD. V krajských volbách v roce 2012 již nekandidoval.

Podle zveřejněných dokumentů z archivu vojenské kontrarozvědky figuruje Pavel Ploc v registračních protokolech této bezpečnostní složky bývalého československého komunistického režimu jako důvěrník.

Ve volbách do Senátu PČR 2016 kandiduje za ČSSD.

Webové stránky a kontakt na kandidáta: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;