Zasedání libereckého zastupitelstva bude mít hlavní bod jednání jasný: pronájem lyžařského areálu na Ještědu firmě kontroverzního slovenského oligarchy na 25 let. Takovou cestu prosazuje primátor Tibor Batthyány, se zvoleným způsobem ale nesouhlasí a o příliš jednostranně výhodně vyjednaných podmínkách pro investora mluví zástupci Změny pro Liberec. Obávají se, že město ztratí na lyžařským areálem kontrolu a situace může dopadnout špatně jako v případě předchozího nájemce, společnosti Snowhill.

Bod č. 3/1 –  pronájem ještědského areálu na 25 let slovenskému investorovi

Zcela zásadní materiál celého zastupitelstva. Liberečtí zastupitelé dostali sotva před pár dny návrh smluv, které mají zajistit pronájem ještědského areálu společnosti Tatry Mountains Resorts (TMR) slovenského miliardáře Igora Rattaje. A to rovnou na celých 25 let, aniž by o takto závažném kroku probíhala řádná diskuze – mezi zastupiteli, odborníky a samozřejmě ani ne s veřejností.

Již dnes se množí názory na to, že celá akce je silově a narychlo připravená. A že ve smlouvách celkem chybí podmínka pro TMR, aby skutečně na Ještědu investovala slíbené stovky milionu korun. Naopak je zde obsaženo, že část dluhu po dalším soukromém nájemci – společnosti Snowhill – má zaplatit nikoliv nájemce, ale město, tedy Liberečané.

Celá akce, kterou nejvíce protlačuje kontroverzní primátor zvolený za ANO Tibor Batthyány, přitom znamená de facto privatizaci celého areálu na Ještědu. Návrhy smluv jsou zde a zde

 

Bod č. 17 – změna územního plánu: rozšíření sjezdovek na Ještědu

Změna územního plánu, se kterou minule primátor Batthyány narazil, když vyšlo najevo, že celých 9 měsíců nebyl schopen odpovědět řediteli Lesů ČR v otázce rozšíření sjezdovek na Ještědu, které požaduje slovenský investor(viz výše). Batthyány se pokoušel minule zastupitele obelhat, ale nevyšlo mu to. Nyní se dotyčná změna územního plánu překládá znovu. Více zde

 

Bod č. 31 – regulace hazardních her v Liberci

Radní Josef Šedlbauer ze změny pro Liberec předkládá návrh na omezení hazardu a heren v Liberci. Povolena má být jen „živá hra“, tedy skutečná kasina a nikoliv hrací automaty, které jsou největším problémem pro vznik závislostí a na to navázaných sociálně negativních a čistě kriminálních jevů.

V Liberci byl před rokem v prosinci zakázán hazard, s čímž se ale nesmířila hazardní lobby a zejména  s pomocí primátora Tibora Batthyányho zvoleného za ANO a Jiřího Šolce ze Starostů pro Liberecký se podařilo v červnu toto rozhodnutí zvrátit a do města se vrátily automaty a hazard v plné síle. Více k překládanému materiálu zde

 

Bod č. 32 – návrh referenda o pronájmu ještědského areálu

Zástupci Změny pro Liberec nesouhlasí s postupem, jaký prosazuje primátor Tibor Batthyány pronájem areálu na Ještědu slovenskému investorovi (viz výše). Proti primátorovu postupu byli dříve například i opoziční Starostové pro Liberec, kteří ale v poslední době obrátili.

Zástupci Změny pro Liberec předkládají návrh na referendum o otázce, zda v takové míře a na takovou dobu Ještěd pronajmout. Referendum by mělo proběhnout v lednu nadcházejícího roku. Více zde

 

Bod č. 209/1 – stížnost na Jana Korytáře od zástupců Teplárny

Zástupci Teplárny se po politické rovině snaží oslabit vyjednávací pozici města za nižší ceny tepla. Stěžují si na údajně moc silový postoj náměstka Jana Korytáře, který dlouhodobě požaduje snížení ceny tepla. To se povedlo městu zatím snížit zhruba o třetinu, z původních 900 Kč za kj na současných 670 Kč na Kj. Korytář ale požaduje po teplárně cenu ještě nižší.

Se zástupci Teplárny souhlasí opoziční Starostové pro Liberecký kraj. Zástupci Změny spolu s Korytářem jim ale namítají, že za dobu, když byli u moci, sami se o snížení cen tepla pro občany nestarali a dnes jim spor mezi teplárnou a městem jen prostředkem k politické exhibici. Více zde

 

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;