Liberec-radnice

Jak se dalo očekávat, tak říjnovému zastupitelstvu dominovala diskuse kolem cen tepla z liberecké teplárny. Trvala zhruba dvě a půl hodiny, ale je dlužno říci, že až na posledních pár minut se jednalo o kultivovanou a věcnou diskusi mezi koalicí a opozicí. Zajímavý konec bude mít zřejmě kauzy pokuty za rekonstrukci bazénu. A kdo čekal na žertovné momenty, tak i ten se dočkal.

Vládnoucí koalici Změny pro Liberec a ANO se tentokrát podařilo prosadit vše, s čím na zastupitelstvo přišla, což vzhledem k maličké převaze, kterou má nad zbytkem zastupitelstva nebývá v posledních měsících pravidlem.

Přes dvě a půl hodiny trvala bitva o to, zda má město do místní teplárny (kde drží 30% vlastnictví) vložit svůj majetek, za který nyní od většinové společnosti vybírá nájem, čímž se po dohodě s většinovým vlastníkem dojde k celkem znatelnému snížení tepla. A to nejen pro liberecké domácnosti, ale i pro cca mětsských 50 objektů, které jsou takto vytápěny.

V Liberci se platí roky nejdražší teplo v celé republice a peníze byly ze společného podniku vyváděny i skrze nestandardně navýšený nájem, které město získávalo. Ke cti součané koalice slouží to, že se konečně, jako první městská vláda, rozhodla s tímto stavem něco dělat. Předchozí vlády ODS, ČSSD,ale i Starostů (ve kterých figrovaly i nejrůznější strany, které si z drahého tepla udělaly předvolební hit -jako například VV) nikdy neudělaly nic. Přes všechny řeči a sliby.

Čest i důstojenství opozice (zejména dnešních Starostů - zastupitelů Hrona a Zámečníka) byla zase v tom, že přišla s precizně vypracovaným protinávrhem a důležitými a věcnými  argumenty, které měly svou váhu. Opoziční zastupitelé argumentovali především tím, že město tak ztratí nad svým někdejším majetkem kontrolu a že lepší variantou by bylo prosté snížení nájmu, které by i ta vedlo ke snížení tepla pro domácnosti i město. Otevřená je i otázka odpojování se jednotlivých domů od teplárny, což je sílící trend.  

Ale nakonec neměla opozice své vize a plány sílu prosadit, byť se jí podařilo vybojovat dílčí úspěchy, které v případě možného negativního vývoje, před kterým varuje, pomohou městu zatáhnout za záchrannou brzdu.

Debata to byla dlouhá, ale potřebná a věcná. Rozhodně je takový styl rozhodování nejvyššího městského orgánu, tedy zastupitelstva, přínosnější, než v nedávné a nejbližší minulosti, kdy vše odmávalo za pár minut, ale důsledky si Liberec nese na desetiletí dopředu.

O co více je potřeba ocenit práci Starostů u teplárny, o to působila jejich snaha strašit občany (a Jiří Šolc ze Starostů s Jan Čmuchálek z ČSSD je už po domech obcházejí - aneb volby se blíží), že jim město převede stavební parcely na městskou zeleň, směšněji a je to každé zastupitelstvo stejné. Územní plán holt není silnou stránkou liberecké opozice a stále se opakující se dotazy na totéž od zastupitelů Jana Marka nebo Antonína Ferdana (oba Starostové pro Liberecký kraj), na které dostávají stále stejné odpovědi, že to tak není a nemůže ani být, protože ještě nejsou vymezeny konkrétní parcely, se stávají únavným koloritem.

Zajímavá byla i debata ohledně vratky zhruba pěti milionů, které vedení města muselo vrátit poskytovateli dotace v případě rekonstrukce bazénu, kterou prováděla společnost Syner. Opět se opakoval již klasický scénář: Michal Hron a jeho Starostové, zaštítěni vlastní odborností, varovali město, že postupovalo v rozporu se zákonem a že peníze vracet nemělo, že to byla chyba z největších. Proto byly vypracovány odborné posudky, přizváni byli externí odborníci.

A opět se ukázalo, že Starostové neměli pravdu. Externí advokátní kancelář z Prahy, vedoucí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti ROP Severovýchod, tedy poskytovala dotace a dokonce i liberecká společnost daňových poradců KODAP, kde je zaměstnán Michal Hron, potvrdili městu Liberec, respektive ekonomickému náměstku Janu Korytářovi, že při vracení postupoval správně, protože se jednalo o nezpůsobilý výdaj, dokonce (dle ROP Severovýchod) vykazující znaky podvodného jednání. Zvolený postupem pak město dokonce předešlo obřímu penále 24 tisíc korun denně.

To se jesice další krutá rána pro Starosty a jejich tolik hlasitě proklamovanou odbornost a neomylnost, ale zejména pro město, kterému se tak rozplynula šance že vrácené peníze mohou být poslány zpět. Možná se ale otevírá prostor pro žalobu na toho,kdo takovou škodu městu způsobil a je za ní odpovědný. Je tedy možné očekávat zajímavé rozuzlení této kauzy.

Pobavení přítomným zastupitelům i posluchačům zařídil opět zastupitel za TOP 09 František Gábor, když se nejdříve domáhal přerušení zastupitelstva kvůli oslavám státního svátku,který byl den předem. Nakonec se sám demonstrativně vydal na oslavy a předávání cen hejtmana. Když se vrátil občerstven z vlasteneckého večírku kolem 22 hodiny,na samý konec zastupitelstva, začal se sérií interpelací,ze kterých bylo cítit jeho zastupitelské nováčkovství. K radosti mnohých ho nakonec primátor Tibor Batthyány utnul a těsně před 23 hodinou noční nastal i na liberecké radnici klid a mír.

Jaroslav Tauchman

Komentáře vytvořeny pomocí CComment


Provoz webu je podpořen Ministerstvem spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu „Prevence korupčního jednání“ a Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky (NFNZ).

                                                                                                                                                       

Činnost webu podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

The project is being supported by the Open Society Fund Prague from the Active Citizens Fund. The programme promotes citizens’ active participation in the public life and decision making and builds capacities of civil society organizations. The Active Citizens Fund is financed from the EEA and Norway Grants.

 

                                                    

                                                                              

Copyright © 2016 Náš Liberec;