Volby: V Liberci se hrálo o mistrovství v lyžování

Milí voliči, nepleťte se – naši komunální politici se nederou do vysokých funkcí na radnici kvůli snad opojnému pocitu moci, vysokému platu, postům v akciových společnostech města a služební škodovce. V komunálních volbách se hraje o mnohem víc.

Před čtyřmi lety by se vítězná ODS, kdyby nenašla jako koaličního partnera SOS, spojila třeba i s ďáblem, jen aby se udržela u vesla. Důvod? Bylo potřeba schválit a realizovat miliardový projekt soukromé stavební firmy Syner – multifunkční halu. Nyní stojí před zastupiteli další velký úkol – příprava Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009.

S přípravami tohoto velkolepého projektu začala radnice už v minulém volebním období, horečnatě se pro mistrovství vykupovaly pozemky, hledaly dotace, zvolen byl koordinátor přípravných prací a z výběrových řízení vzešly první firmy, které začaly budovat vše, co je pro sportovní areál ve Vesci a na Ještědu potřeba. Šampionát spolkne odhadem možná až miliardu korun s tím, že se nepodaří pokrýt všechny náklady tuzemskými a zahraničními dotacemi (jen Libereckému kraji „ukousne“ mistrovství z rozpočtu na dva roky přes 220 milionů korun) . Město Liberec si bude muset půjčit, a nepůjde zřejmě jenom o pár desítek milionů korun, ale o mnohem větší peníze.

ODS, která mistrovství považuje tak trochu za své dítě, neboť o pořádání žádala v minulosti několikrát neúspěšně, by přece realizaci šampionátu nemohla pustit ze svých rukou. I když nyní ztratila v porovnání s minulým obdobím v zastupitelstvu jedno křeslo, stačily jí nakonec voličské hlasy k tomu, aby vládnoucí koalici na liberecké radnici sestavovala právě ona. A pro případ, že by v těchto komunálních volbách získali méně mandátů, se občanští demokraté už dopředu pojistili dohodou se sociálními demokraty. Proto šlo ODS sestavování radniční koalice s ČSSD jako po másle a proto ani ne 24 hodin po volbách nebylo už v Liberci co řešit.

Lepšího partnera, než je liberecká ČSSD, by občanští demokraté pro přípravy šampionátu v lyžování těžko hledali. Vždyť přece nejde jen o to hladce v zastupitelstvu prohlasovat další zadlužování města! Především jde o to, kdo, které firmy budou ze šampionátu profitovat. A křídlo liberecké ČSSD, které usedne v městském zastupitelstvu, je spojené se stavební firmou Imstav. A právě spolupráce Imstavu se Syner Group se v minulosti už mnohokráte osvědčila.

Liberečtí sociální demokraté mají ovšem pro ODS další velká plus. Ač v minulosti v opozici, zvedali nadšeně v zastupitelstvu ruku pro výstavbu multifunkční haly. Navíc jejich šéf Ivo Palouš nyní před komunálními volbami v dotazníku Transparency International uvedl, že žádná korupce v Liberci neexistuje, že jde o pouhý výmysl novinářů. Jakoby za něj dotazník vyplňovala ODS.

A protože se ve volbách hrálo hlavně o mistrovství v lyžování, je Paloušovo křídlo sociálních demokratů tím nejlepším, s kým se mohla ODS dát dohromady. Libereckou ČSSD totiž stále vede coby krajský předseda „kakaový boss“ Michal Kraus. Bez jeho pevné ruky by byla místní ČSSD jen tlupou nevýrazných, ne příliš důvěryhodných a mdlých postav. Sociální demokraty ale řídí Kraus, mimochodem vládní zmocněnec mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Radniční koalice nemohla dopadnout jinak.

Zuzana Minstrová

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhne v Liberci od 7. do 12. května. Jako každý rok se v jeho soutěžním programu představí to
Fungování kontroverzního parkovacího domu u krajského úřadu, kde jedno stání vyšlo na více jak milion korun, ukazuje, že dotace 84 milionů, kterou na něj
Lesopark v Fibichově ulici v posledních letech prošel nákladnou úpravou, která z neudržovaného místa vytvořila zajímavou přírodní stezku plnou tůní. Naši čtenáři ale upozorňují
Liberečanům budou ve veřejném prostoru sloužit nové lavičky. Město jich zatím nakoupilo dvacet a již se instalují v ulicích. Milá pozornost ostře kontrastuje s
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.