Michal Kraus už není vládním zmocněncem pro mistrovství

Z postu vládního zmocněnce pro chystané Mistrovství světa v klasickém lyžování Liberec 2009 odvolala vláda exposlance za Liberecký kraj Michala Krause (ČSSD), nechvalně proslulého kakaovou aférou, která jej stála i místo služebně nejstaršího poslance ve Sněmovně (byl tam od roku 1986). Zprávu přinesla regionální příloha Mladé fronty DNES. Post uvolněný po Michalu Krausovi obsadil liberecký poslanec Tomáš Hasil (ODS).

Podle mluvčího mistrovství Vladimíra Zemánka nevnese změna vládního zmocněnce do přípravy mistrovství žádné komplikace. Jak potvrdil Zemánek MfDnes, jde o neplacenou funkci, jejíž hlavní náplní je především kontrolní dohled.

Je zvláštní, že odvolání Michala Krause přišlo až zhruba deset měsíců poté, co kakaová aféra praskla. Letos v lednu totiž vyšlo najevo, že před pěti lety plánoval Kraus s kontroverzním podnikatelem Rigem koupi továrny na výrobu kakaa v Ghaně. Z účtu své matky v Pardubicích poslal také tehdy do Ghany necelé dva miliony korun, jejichž původ dosud nevysvětlil. Policisté Krause podezírají z praní špinavých peněz, protože Rigo měl v té době už zmrazené všechny účty. Kauza připravila Krause o křeslo poslance i o místo lídra kandidátky za Liberecký kraj do Poslanecké sněmovny. Případ dosud policisté vyšetřují.

„Myslím, že to není ani potřeba odůvodňovat vzhledem k pověsti pana Krause,“ uvedl ke změně na postu zmocněnce pro mistrovství deníku MfDnes ředitel tiskového odboru vlády Martin Schmarcz.

Michal Kraus nyní podle informací z médií šéfuje fotbalovému klubu v Kladně. Poslední jeho politickou funkcí, v níž je stále poměrně aktivní, je předseda Krajského výkonného výboru ČSSD v Libereckém kraji. Funkce je sice neplacená, nicméně může někdy v budoucnu, pokud se vyšetřovatelům nepodaří prokázat Krausovi vinu, posloužit jako můstek k návratu do politiky. Samotní liberečtí sociální demokraté nepociťují Krausovu aféru za žádnou skvrnu na vlastní pověsti. Naopak. Na svého vůdce jsou totiž stále hrdí a považují jej za nevinného.

(red)

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude
Téměř všemi hlasy prošel na včerejším zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje bod ohledně výstavby rekordně drahého domova důchodců v Hrádku nad Nisou. Kraj ji bude
Začátkem minulého týdne zemřel Jakub Šeps, vedoucí oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Libereckého kraje.
Hojně využívaná pošta v obchodním domě Globus se zavírá. Nepomohly ani snahy libereckých politiků opětovně přesvědčit Vratislavice nad Nisou, aby jejich zastupitelé ustoupili zájmům
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.