KPKP spustilo nový web Náš Liberec s informacemi k volbám a odměnám úředníků

Krajské protikorupční pracoviště o.p.s. spustilo obnovený web Náš Liberec, kde se můžete dočíst kompletní informace k volbám do Libereckého kraje a senátu. Vedle těchto informací zde můžete najít, jaké byly odměny vedoucích úředníků v jednotlivých obcích Libereckého kraje

KPKP o.p.s. připravilo pro občany Libereckého kraje přehledné informace k volbám. Na nově upraveném webu www.nasliberec.cz  mohou lidé najít kompletní kandidátky politických stran a hnutí, profily lídrů, volební programy, ale také odpovědi jednotlivých kandidátů na otázky ohledně financování volebních kampaní a otázky ohledně boje s korupcí. Nechybí ani odkaz na populární volební kalkulačku, kde mohou občané získat představu, který z volených kandidátů je jim svými názory nejblíže. Web obsahuje informace jak pro krajské tak i senátní volby. 

Vedle informací k volbám jsou na našich stránkách i informace o odměnách jednotlivých vedoucích úředníků ve 14 obcích Libereckého kraje. Stejně jako informace o odměnách a platech členů dozorčích rad jednotlivých městských společností. Veřejné organizace byly a jsou veliké politikum. Jedná se o společnosti, kterými ročně protékají stovky milionů korun z veřejného rozpočtu. Jako takové mají zásadní vliv na fungování obcí a samosprávných celků. 

Tyto organizace jsou zároveň místem, které jsou často obsazovány politiky a jejich spřátelenými osobami. Před každými volbami je slyšet volání po tom, aby byli do orgánů těchto společností dosazováni zejména odborníci a tyto funkce tak nesloužily jako vedlejší slušný příjem politiků a nebyly tak zároveň nástrojem vlivu soukromých společností, které mají zájem na možnosti dostat se k veřejným financím. Ačkoliv je jistě určitá politická kontrola takových organizací na místě, zatím se jedná pouze a jen o předvolební proklamace. Jsme přesvědčeni, že občané mají nezpochybnitelné právo znát, jaké jsou v takových společnostech odměny.

Chtěli bychom se našim čtenářům omluvit,že spolu s články nebyly přeneseny ani diskuze pod nimi. Velice nás to mrzí,ale nebylo to technicky možné. Kdo by si je chtěl připomenout, poslouží mu banner s odkazem na starší verzi webu. Zároveň doufáme, že se zajímavé a plodné diskuze budou rozvíjet i na novém webu.

Daniela Fialová, ředitelka organizace k tomu dodává: „V řadě evropských zemí je běžné, že odměny zaměstnanců veřejného sektoru jsou věcí veřejnou. V České republice tomu často tak není a snaha získat taková data mnohdy budí vášně. Jsme ale přesvědčeni, že občané mají právo takové informace znát, protože se jedná o finanční prostředky, které plynou z jejich kapes“.

„Doufáme, že se nový web bude našim čtenářům, kterých stále přibývá, bude líbit. Asi se nebude líbit některým politikům a ekonomickým skupinám z podnikatelsko-politického zásvětí,ale to se nedá nic dělat.“, dodává Jaroslav Tauchman z KPKP.

 

Subscribe
Upozornit na
74 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.