KPKP spustilo nový web Náš Liberec s informacemi k volbám a odměnám úředníků

Krajské protikorupční pracoviště o.p.s. spustilo obnovený web Náš Liberec, kde se můžete dočíst kompletní informace k volbám do Libereckého kraje a senátu. Vedle těchto informací zde můžete najít, jaké byly odměny vedoucích úředníků v jednotlivých obcích Libereckého kraje

KPKP o.p.s. připravilo pro občany Libereckého kraje přehledné informace k volbám. Na nově upraveném webu www.nasliberec.cz  mohou lidé najít kompletní kandidátky politických stran a hnutí, profily lídrů, volební programy, ale také odpovědi jednotlivých kandidátů na otázky ohledně financování volebních kampaní a otázky ohledně boje s korupcí. Nechybí ani odkaz na populární volební kalkulačku, kde mohou občané získat představu, který z volených kandidátů je jim svými názory nejblíže. Web obsahuje informace jak pro krajské tak i senátní volby. 

Vedle informací k volbám jsou na našich stránkách i informace o odměnách jednotlivých vedoucích úředníků ve 14 obcích Libereckého kraje. Stejně jako informace o odměnách a platech členů dozorčích rad jednotlivých městských společností. Veřejné organizace byly a jsou veliké politikum. Jedná se o společnosti, kterými ročně protékají stovky milionů korun z veřejného rozpočtu. Jako takové mají zásadní vliv na fungování obcí a samosprávných celků. 

Tyto organizace jsou zároveň místem, které jsou často obsazovány politiky a jejich spřátelenými osobami. Před každými volbami je slyšet volání po tom, aby byli do orgánů těchto společností dosazováni zejména odborníci a tyto funkce tak nesloužily jako vedlejší slušný příjem politiků a nebyly tak zároveň nástrojem vlivu soukromých společností, které mají zájem na možnosti dostat se k veřejným financím. Ačkoliv je jistě určitá politická kontrola takových organizací na místě, zatím se jedná pouze a jen o předvolební proklamace. Jsme přesvědčeni, že občané mají nezpochybnitelné právo znát, jaké jsou v takových společnostech odměny.

Chtěli bychom se našim čtenářům omluvit,že spolu s články nebyly přeneseny ani diskuze pod nimi. Velice nás to mrzí,ale nebylo to technicky možné. Kdo by si je chtěl připomenout, poslouží mu banner s odkazem na starší verzi webu. Zároveň doufáme, že se zajímavé a plodné diskuze budou rozvíjet i na novém webu.

Daniela Fialová, ředitelka organizace k tomu dodává: „V řadě evropských zemí je běžné, že odměny zaměstnanců veřejného sektoru jsou věcí veřejnou. V České republice tomu často tak není a snaha získat taková data mnohdy budí vášně. Jsme ale přesvědčeni, že občané mají právo takové informace znát, protože se jedná o finanční prostředky, které plynou z jejich kapes“.

„Doufáme, že se nový web bude našim čtenářům, kterých stále přibývá, bude líbit. Asi se nebude líbit některým politikům a ekonomickým skupinám z podnikatelsko-politického zásvětí,ale to se nedá nic dělat.“, dodává Jaroslav Tauchman z KPKP.

 

Subscribe
Upozornit na
74 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.