Starostové představili kandidátku. Sází na známé tváře liberecké politiky

Nejsilnější opoziční strana, Starostové pro Liberecký kraj, představila svou kandidátku pro letošní komunální volby. Jsou na ní známé tváře liberecké politiky, ale i ředitelé příspěvkových organizací, přeběhlíci a členové menších stran.

Lídrem Starostů pro Liberecký kraj je Jaroslav Zámečník, jejich současný městský zastupitel a jednatel Euroregionu Nisa. Zámečník byl více jak 20 let členem liberecké ODS, za kterou byl i městským zastupitelem a později dokonce radním Libereckého kraje v letech 2000-2004. Jeho členství v tehdy dominantní politické straně Liberecka mu zaručovalo dlouholetý post ve vedení Euroregionu Nisa. Když politická hvězda ODS po roce 2012 šla dolů, přestoupil Zámečník ke Starostům pro Liberecký kraj a v roce 2014 byl zvolen jejich zastupitelem.

Jako dvojka je na kandidátce další matador liberecké politiky a její nejvyšší muž, Jiří Šolc. Ten vstoupil do politiky v roce 2006 pod barvami SOS, ale již v roce 2010 kandidoval za sdružení Liberec občanům, které bylo místní platformou Starostů pro Liberecký kraj. Šolc na sebe v posledním volebním období upozornil jako lobbista, prosazuje například zástavbu „jámy na Perštýně“ bytovou výstavbou, kterou zde chce realizovat skupina vlastníci pivovarnický koncern Svijany nebo zástavbu v těsné blízkosti libereckého zámku. Šolc patřil, vedle primátora Tibora Batthyányho, mezi nejsilnější lobbisty za hazard a herní automaty a spolu s Batthyánym se mu povedlo zvrátit úplný zákaz hazardu v Liberci, který prosadila Změna pro Liberec.

Trojkou na kandidátce je starosta Vratislavic Lukáš Pohanka. S libereckou ODS je nepřímo spjata i čtyřka starostenské kandidátky, současná ředitelka Divadla F.X. Šaldy Jarmila Levko Pešková. Ta v roce 2010 vedla kandidátku již zaniklé Demokratické regionální strany, kterou založil jako podpůrnou politickou sílu ODS podnikatel a vlastník Investing CZ Josef Nadrchal. V roce 2010 sestavoval kandidátku v čele s Levko Peškovou tehdejší šlen ODS Jiří Zeronik, který je spolu s Pavlem Krenkem hlavním aktérem korupční kauzy kolem tunelování městské akciovky Sportovní areál Ještěd.

Na kandidátce se objevuje na šestém místě i současný náměstek primátora a přeběhlík ze Změny pro Liberec Ivan Langr, který byl za Změnu zvolen v roce 2014, ale poslední rok se spoji se Starosty a primátorem Batthyánym proti ní. Langr na sebe v poslední době upozornil podporou primátora Batthyányho, který umožnil investorům vrátit do hry další masivní zástavbu libereckého centra. Původně měl Langr slíbené třetí místo na kandidátce, ale jelikož váhal mezi Starosty a místem na kandidátce ANO, jeho umístění je až číslo šest.

Na kandidátce Starostů dále figurují současní dlouholetí zastupitelé jako Jan Berki, Jan Marek nebo Michal Hron, který na sebe upozornil již v minulém volebním období, když firma, kde pracoval, získávala od radnice bez výběrového řízení dohody na poradenskou činnost, kde pozice Michala Hrona byla ohodnocena částkou 1700 Kč na hodinu.

Jarmila Levko Pešková není jedinou ředitelkou městské organizace, vedle ní za Starosty kandiduje i ředitel ZOO Martin Nejedlo. Kandidátku Starostů doplnily i menší, v Liberci ne toliko úspěšné strany, jako například KDU ČSL, kterou zastupuje členka opery libereckého divadla Hana Zemanová nebo TOP 09, která na společnou kandidátku vyslala podnikatele Zdeňka Chmelíka.

V minulých volbách skončili v Liberci Stasrostové třetí, získali osm zastupitelů. Druhé volební obdodbí dominují v Libereckém kraji, kde ale jejich čelní představitelé čelí četným korupčním skandálům. Hejtman Martin Půta je obžalován z korupce a zneužití pravomocí v největší kauze regionu, která se týká zneužívání evropských dotací a jeho bývalý radní pro dopravu Vladimír Mastník zase čelí obvinění pro přijímání úplatků od podnikatelů stojícími za společností BusLine. 

 

Subscribe
Upozornit na
147 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice
Zastupitelstvo města odsouhlasilo zvýšení daně pro velké firmy, jejichž podnikání a zejména areály zatěžují městskou infrastrukturu. Týká se to samozřejmě i velkých stavebních společností.
Jedna z libereckých ostud by se mohla stát minulostí. Chátrající redernovský zámek, který doplatil na privatizace 90. let minulého století, by se konečně mohl
Veřejná zakázka na rekonstrukci budovy URAN pod libereckým nádražím, kterou měl podle policie ovlivňovat majitel Syneru Petr Syrovátko, se opět prodražuje. Tentokrát o 17