Liberecká plavkyně přepsala sportovní dějiny. Jako první handicapovaná žena přeplavala La Manche

Neuvěřitelný příběh a skutečný triumf vůle. Tak by se dal popsat aktuální výkon plavkyně libereckého klubu TJ Slavia. Za 12 a půl hodiny zdolala mořský kanál La Manche oddělující Britské ostrovy od Evropy.

Čtyřicetiletou Markétu Pechovou připravila rakovina o nohu již ve dvanácti letech. I přes to se dokázala stát špičkovou sportovkyní, která reprezentuje Liberec i celou Českou republiku. Na mistrovství Evropy například skončila třikrát v první desítce. Na padesátce doplavala čtvrtá, na stovce pátá a na čtyřstovce devátá.

Dnes si ke svým již tak obdivuhodným sportovním výkonům přidala další. Jako vůbec první žena planety s tělesným handicapem přeplavala slavný kanál La Manche. Zdolat 38 kilometrů mezi anglickým Doverem a francouzským Calais jí trvalo pouhých a 12 a půl hodiny a do konce za sebou daleko nechala i další plavce bez handicapu, kteří se o to samé jako Pechová pokoušeli. Jako první o tom informovala liberecká Mladá fronta Dnes.

„Jsem šťastná. Když jsem vylezla z vody, začala jsem brečet, ale už jsem v pohodě. Ani jsem se tolik netřásla zimou a dá se říct, že během čtvrt hodiny už jsem byla v pohodě. Dokonce nejsem ani tak fyzicky vyčerpaná, jak jsem se domnívala.“, uvedla Pechová pro Idnes.cz

Prvním plavcem přes kanál La Manche  byl Angličan Matthew Webb v roce 1875. Překonání průlivu z Doveru do Calais mu trvalo 21 hodin a 45 minut. V roce 1926 se Američanka Gertrude Ederleová vydala opačným směrem a po 14 hodinách a 39 minutách vystoupila z vody jako první žena. Liberecká plavkyně Markéta Pechová má od včerejšího dne mezi nimi navždycky své jméno.

Subscribe
Upozornit na
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.