Týden pod Ještědem: méně obrázků a více péče o město, to by Liberci slušelo

Přehrada, muzeum, Uran – tři témata tohoto týdne, které spojuje jediné. Mizerný přístup jejich správců, kdy místo pravidelné údržby a péče o dobré dědictví přichází šlendrián a následné megalomanské projekty, které mají vše spasit. Nespasí.

Uran se (zatím) opravovat nebude, protože Metrostav krade. Respektive kradl ve Středočeském kraji s hejtmanem Rathem. O tom, zda kradl i u nás v Liberci s hejtmanem Půtou, musí rozhodnout ještě soud. Ale už dnes je jasné, že kdysi hodnotné architektonické dílo je v dezolátním stavu, protože se o něj jeho vlastníci – stát, a poté město – nestarali.

Liberecká přehrada, respektive její okolí, je ostuda. Místo oblíbené promenády se, zejména za dešťů, pravidelně mění v tankodrom, kde leckde ani nejde projít, hnijící zábradlí, neudržovaná zeleň a nejedny rozpadající se schody žalují na vedení města. Tak hlavně zase před volbami slibovat, jak to bude krásné. A také více obrázků!

Park u libereckého muzea, jedno z ikonických míst Liberce, pro místní i jeho návštěvníky, zase připomíná dílem smetiště a dílem parkoviště. Tentokrát je jasným a neoddiskutovatelným viníkem Liberecký kraj, který dnešní stav svou nečinností připustil. A protože lenost jde ruku v ruce s papalášstvím, vzkazuje libereckým: „Laskavě nám do toho nekecejte!“

Na všechny tři objekty se už kreslí (ať dobré nebo horší projekty), na všechny jsou vyčleněny desítky až desítky milionů, které jsou z jedné společné kasy, která se plní daněmi. Jenomže často jsou to doslova vyhozené peníze, které nahrazují řádnou péči o už tak dobré a skvělé počiny předchozích generací. Ty v posledních třech dekádách poničila dominující (neo)liberální mantra, že veřejný sektor je špatný hospodář.

Ano, v Liberci často opravdu je. Stav, nejen, popsaných prostor a objektů to jasně dokazuje. Přitom by stačilo málo.

Paradoxně nejvíce údržby by potřeboval Uran, ale v případě parku u muzea by stačilo, aby kraj, který od státu dostává ročně skoro čtyři miliardy korun, dal na jeho údržbu například pár set tisíc ročně víc. Z jeho pohledu drobné. Místo toho přichází s částí veřejnosti odmítaným projektem za zhruba 30 milionů. Což je částka, za kterou by mohlo muzeum své stávající prostředky určené k péči o park navýšit o 100 procent téměř na 100 let…

Okolo přehrady by stačilo občas pár chlapů s kolečkem se štěrkem, křoviňákem a občas kýblem malty. Jako kdyby město nemělo své organizace jako Technické služby nebo Komunální práce. Nicméně kde chybí vůle, nepomůže nic.

Nejde jen u Uran, přehradu nebo muzeum. Těch příkladů je víc. Lesní koupaliště, amfiteátr i PKO a vlastně pomalu každé druhé hřiště před panelákem. Megalomanské projekty péči řádného hospodáře nevyřeší. Ať jejich výsledky budou dobré nebo hrozné (v Liberci takových i takových je spousta), s podobným přístupem a „péčí“ o zděděný veřejný prostor budeme za pár let zase tam, kde jsme.

Subscribe
Upozornit na
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.